Z kraju

Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku 2024? To nie jest wcale takie oczywiste!

Księżyc wyłaniający się zza chmur, którego blask oświetla nocny krajobraz górski, m.in. wzgórza, góry, lasy.
Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy, który nastąpi w tym roku w sobotę 21 grudnia. Fot. Mike Pellinni/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Choć data przesilenia zimowego może wydawać się jednoznaczna, jej dokładne określenie wiąże się z subtelnymi różnicami wynikającymi z długości roku kalendarzowego. To moment, w którym Słońce znajduje się najniżej na niebie, co skutkuje minimalną ilością światła. To także początek astronomicznej zimy, po którym dni będą stopniowo się wydłużać. Kiedy zatem wypada najkrótszy dzień w 2024 r. i jak długo będzie trwał? Przekonajmy się!

Przesilenie zimowe 2024 – czego możemy się spodziewać?

Jakie nowiny przekażą Marcie Manowskiej uczestnicy 11. edycji programu, Marcin i Ania? Fot. Arsen Petrovych/ TVP

„Rolnik szuka żony” – odcinek specjalny już w święta w TVP1!

Programy

Wraz z nadejściem jesieni i zimy dni stają się coraz krótsze, a ciemność zapada już wczesnym popołudniem. W odróżnieniu od długich letnich wieczorów, kiedy Słońce zachodzi dopiero po godzinie 21, dzień staje się coraz krótszy, co znacząco wpływa na naszą codzienną rzeczywistość.


Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce znajduje się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, co oznacza początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku. Na półkuli północnej zjawisko to przypada na 21 lub 22 grudnia. Zmienność tej daty wynika z nieregularności długości roku słonecznego, który trwa ok. 365 dni, 5 godzin i 49 minut.

Najkrótszy dzień roku 2024 – kiedy wypada? Jak długo potrwa?

Najkrótszy dzień w 2024 roku przypadnie na sobotę 21 grudnia. Słońce wzejdzie około godziny 7:45, a zajdzie już o 15:40, co da nam zaledwie nieco ponad 7,5 godziny światła dziennego. W zależności od regionu długość dnia może się nieznacznie różnić, jednak w wielu częściach kraju będzie krótsza niż standardowa ośmiogodzinna zmiana pracy. Z kolei noc potrwa aż 16 godzin, co sprawi, że ciemność będzie dominować przez większość doby.

Przesilenie zimowe jako symbol nadziei

Choć najkrótszy dzień w roku 2024, który przypadnie na 21 grudnia, może budzić uczucie przygnębienia, to jednocześnie oznacza początek pozytywnej zmiany. Z każdą kolejną dobą będziemy dostrzegać, jak dzień staje się coraz dłuższy. Z dnia na dzień światło stopniowo zacznie dominować nad ciemnością, zapowiadając nadchodzący powrót cieplejszych miesięcy.


Warto przypomnieć, że przesilenie zimowe było kiedyś obchodzone w wielu kulturach jako święto odradzającego się Słońca. Słowianie celebrowali je jako Szczodre Gody, wierząc w triumf światła nad ciemnością. Podobne obrzędy praktykowano również w starożytnym Rzymie podczas Saturnaliów, które obchodzono od 17 do 23 grudnia.

W sobotę 21 grudnia 2024 r. zachód słońca nastąpi o godz. 15:40. Natomiast noc potrwa aż 16 godzin. Fot. KAZUSAN/ Shutterstock
W sobotę 21 grudnia 2024 r. zachód słońca nastąpi o godz. 15:40. Natomiast noc potrwa aż 16 godzin. Fot. KAZUSAN/ Shutterstock

Przesilenie zimowe w przyszłości

Wiemy już, że data przesilenia zimowego nie jest stała. Wynika to z długości roku słonecznego oraz stosowania lat przestępnych. W 2024 r. najkrótszy dzień przypadnie na 21 grudnia, podobnie jak w 2025 i 2026 r. Zmiana nastąpi dopiero w roku 2027, kiedy to najkrótszy dzień wypadnie 22 grudnia.

Więcej na ten temat