Filmy

Oscary 2025. Kiedy odbędzie się 97. gala wręczenia filmowych nagród?

Zdjęcie przedstawia siedem statuetek Oscarowych. Trzy z nich, które znajdują się na pierwszym planie, są wyostrzone. Pozostałe złote figurki są rozmyte.
Tegoroczna gala wręczenia Oscarów będzie 97. w historii tej nagrody. Fot. Bryan Bedder/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

W czwartek, 23 stycznia Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej ogłosiła nominacje do swoich corocznych nagród. Listę filmów i twórców mieliśmy wstępnie poznać tydzień wcześniej, ale doszło do zmian terminu. Było to spowodowane pożarami, które nawiedziły Los Angeles. Kiedy odbędzie się uroczysta gala wręczenia Oscarów i czy jej organizacja nie jest zagrożona przez żywioł?

W sieci rozpoczęły się dyskusje, czy najbliższa ceremonia nie zostanie przeniesiona, a nawet odwołana. Organizatorzy wydłużyli jedynie okres głosowania na kandydatów do prestiżowej nagrody. Faworytami do statuetek w najważniejszych kategoriach są takie filmy jak „The Brutalist”, „Emilia Pérez”, „Konklawe”, „Kompletnie nieznany” czy „Wicked”.

Polacy w walce o złotego rycerzyka

W grudniu poznaliśmy skrócone listy tytułów, które pozostały w oscarowym wyścigu w poszczególnych kategoriach. Dowiedzieliśmy się wtedy, że obraz „Pod wulkanem” Damiana Kocura, czyli polski kandydat, odpadł już z walki o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

W stawce do tej nagrody pozostała jeszcze „Dziewczyna z igłą”. Dzieło w reżyserii Magnusa von Horna, który ukończył Łódzką Szkołę Filmową, gdzie obecnie wykłada, jest duńskim kandydatem do Oscara. Choć czarno-biała produkcja opowiada o skandynawskim kraju, była kręcona w Polsce. Brali w niej również udział nasi twórcy, m.in. Michał Dymek. Duńsko-polska koprodukcja ostatecznie otrzymała nominację w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Polski operator pretendował do nagrody za zdjęcia, które zrealizował w „Dziewczynie z igłą”, ale niestety nie został nominowany. Oprócz tego pracował jeszcze przy amerykańskim filmie „Prawdziwy ból”, kręconym także w Polsce. Produkcja otrzymała nominacje w dwóch kategoriach. Inny rodzimy akcent pojawia się w obrazie „Konklawe”, gdzie epizodyczną postać duchownego zagrał Jacek Koman. Może to niewielka, ale za to bardzo istotna rola dla rozwoju fabuły.

Michał Dymek zrealizował zdjęcia do amerykańskiego filmu „Prawdziwy ból”. Fot. Adam Warżawa/ PAP
Michał Dymek zrealizował zdjęcia do amerykańskiego filmu „Prawdziwy ból”. Fot. Adam Warżawa/ PAP

Ogromne szanse na nominację w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany miał polsko-brytyjski tytuł „Kapral Wojtek”. Opowiada on o niedźwiedziu, który stał się maskotką armii Andersa. Jego koproducentem jest Telewizja Polska. Finalnie produkcja nie znalazła się wśród pięciu tytułów walczących o nagrodę.

Ogłoszenie nominacji do tegorocznych Oscarów odbyło się 23 stycznia. Fot. Kevin Winter/ Getty Images
Ogłoszenie nominacji do tegorocznych Oscarów odbyło się 23 stycznia. Fot. Kevin Winter/ Getty Images

Oscarowa gala zbliża się wielkim krokami

Ceremonia rozdania statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w sezonie nagród, które kończy okres rywalizacji o najważniejsze statuetki ze świata kina. Organizatorzy zaplanowali 97. galę wręczenia Oscarów na niedzielę, 2 marca. W Polsce będzie można ją śledzić w nocy z 2 na 3 marca. Na razie nic nie wskazuje na to, aby akademia podjęła decyzję o zmianie terminu.

Więcej na ten temat