Z kraju

800 plus. Rusza składanie wniosków na nowy okres świadczeń

Zdjęcie przedstawia czteroosobową rodzinę, która idzie przez łąkę i trzyma się za ręce. W środku znajdują się dzieci, a po bokach spacerują rodzice.
1 lutego rozpocznie się składanie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeń. Fot. Sergii Sobolevskyi/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą już składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeń, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 30 maja przyszłego roku. ZUS zaznacza, że można je składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Komu przysługuje 800 plus i jak je uzyskać?

Świadczenie wychowawcze, którego wysokość wynosi 800 zł, jest przyznawane na każde dziecko poniżej 18 lat, bez względu na dochód, jaki osiąga rodzina. ZUS przypomina, że wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Dzięki temu mogą być wysyłane o dowolnej porze.

Od tego, kiedy rodzic lub opiekun złoży wniosek, zależy termin wypłacenia świadczenia. Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną poprawnie przesłane do 30 kwietnia 2025 r., wtedy ZUS wypłaci 800 zł do 30 czerwca. Dzięki temu rodzic zachowa ciągłość w otrzymywaniu świadczenia.

Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Fot. fizkes/ Shutterstock
Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Fot. fizkes/ Shutterstock

W jaki sposób składać wniosek?

Urodziło się pierwsze dziecko z programu rządowego wsparcia in vitro. Fot. oatawa/ Shutterstock

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie! Chłopiec czy dziewczynka?

Z kraju

Istnieje kilka możliwości złożenia wniosków. Rodzice i opiekunowie mogą to zrobić poprzez profil na PUE ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia, a także w mZUS – bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne. Można ją pobrać za darmo na telefon komórkowy lub tablet ze sklepów Google Play i App Store. W aplikacji znajduje się funkcja, która przyspiesza wypełnianie wniosku o 800 plus.

ZUS wyjaśnia, że jeśli na wniosek złożony w poprzednim okresie świadczenie przyznano, to rodzic może z łatwością utworzyć w aplikacji następny wniosek na kolejny rok. Wówczas nowy wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie poprzedniego, a w razie potrzeby można będzie go edytować.

Podobnie działa PUE. Jeśli dzieci są już zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klienci mogą pobrać automatycznie ich dane z kreatora wniosków i nie muszą wypełniać dokumentów od początku. Z kolei wniosek można uzupełnić samodzielnie na komputerze, logując się do PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Zakład podkreśla, że pisma, informacje i decyzje, które dotyczą świadczenia 800 plus, są przekazywane w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS, nawet jeśli wniosek został złożony poprzez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. W przypadku kiedy rodzic nie ma jeszcze profilu na PUE ZUS, to ZUS założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych klienta we wniosku.

Świadczenia w poprzednich latach

Według danych ZUS w 2024 r. rodzice i opiekunowie złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze, które dotyczyło 7 mln 918 tys. dzieci. Rok wcześniej było to 5 mln 271 tys. wniosków, obejmujących 8 mln 136 tys. dzieci.

źródło: 
Więcej na ten temat