Z kraju

Księżyc w śnieżnej odsłonie. Przed nami pełnia w lutym

Jasna i duża tarcza Księżyca w fioletowych barwach na tle granatowego nieba.
Pełnia Księżyca to faza, w której Srebrny Glob staje się najbardziej widoczny z Ziemi. Fot. Darkfoxelixir/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

W połowie lutego 2025 r. na nocnym niebie pojawi się pełnia Księżyca, niosąc ze sobą aurę tajemniczości. Ta wyjątkowa faza cyklu księżycowego od wieków zachwyca ludzi, rozbudzając wyobraźnię. Kiedy dokładnie będziemy mogli ją podziwiać? I co przyniesie nam „Śnieżny Księżyc”?

Zobacz: „Na kosmicznym froncie. Księżycowa gorączka” w TVP VOD

Czym jest pełnia Księżyca?

Załoga Ax-4 w towarzystwie dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josefa Aschbachera podczas konferencji w Warszawie. Fot. Piotr Nowak/ PAP

To oni polecą wiosną w kosmos. Poznaj załogę Ax-4!

Z kraju

Pełnia Księżyca występuje wtedy, gdy Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi względem Słońca, dzięki czemu możemy zaobserwować maksymalnie oświetloną część jego tarczy. W praktyce oznacza to, że Słońce, Ziemia i Księżyc niemal idealnie ustawiają się w jednej linii, z naszą planetą pośrodku.


„Śnieżny Księżyc” będziemy mogli zaobserwować na niebie w nocy z 12 na 13 lutego 2025 r. Kulminacja tego zjawiska nastąpi o godz. 02:35.


Podczas każdej pełni warto obserwować powierzchnię ziemskiego satelity. Nawet zwykła lornetka pozwala dostrzec wyraźne morza księżycowe czy kratery powstałe po uderzeniach meteorytów.

Co oznacza „Śnieżny Księżyc”?

W kulturze zachodniej pełnię Księżyca występującą w lutym nazywa się „Śnieżnym Księżycem” (ang. Snow Moon) ze względu na zimowe krajobrazy rozpościerające się o tej porze roku na półkuli północnej. W dawnych czasach niedostatek pożywienia w tym okresie sprawił, że wiele społeczności tę samą pełnię określało mianem „Głodowego Księżyca”.


Nazwy te wywodzą się z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i pojawiają się w najstarszych almanachach rolniczych, takich jak „The Old Farmer’s Almanac”, który zaczął publikować nazwy pełni w latach 30. XX wieku.

Lutowa pełnia nazywana jest w różnych kulturach m.in. „Śnieżnym Księżycem”. Fot. JoshuaJosh/Shutterstock
Lutowa pełnia nazywana jest w różnych kulturach m.in. „Śnieżnym Księżycem”. Fot. JoshuaJosh/Shutterstock

Pełnia Księżyca w lutym. Jak ją interpretować?

Według astrologicznych objaśnień lutowa pełnia, zwana „Śnieżnym Księżycem”, przypada w znaku Lwa, co – zdaniem zwolenników takich analiz – szczególnie sprzyja wyrażaniu siebie w twórczy sposób.


Wielu ludzi interpretuje ten czas jako sprzyjający kreatywności i realizowaniu własnych talentów. Dla jednych będzie to okazja do wypróbowania nowych aktywności, inni zaś mogą potraktować ten okres jako pretekst do skupienia się na indywidualnych projektach.

Więcej na ten temat