Z kraju

Płaca minimalna 2026. Czekają nas rewolucyjne zmiany!

Zdjęcie przedstawia dłonie mężczyzny, który trzyma portfel. W jego lewej dłoni widać skórzany pokrowiec na pieniądze, a prawą wyjmuje z niego dwa banknoty stuzłotowe. Zdjęcie nawiązuje do zmian w ustawie o płacy minimalnej.
W 2026 r. pojawią się zmiany w płacy minimalnej związane z wynagrodzeniem zasadniczym. Fot. Bartłomiej Magierowski/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Od przyszłego roku zmieni się wysokość wynagrodzenia zasadniczego, które jest bazowym składnikiem płacy minimalnej. Obecnie rząd pracuje nad nowym projektem ustawy, która jest zgodna z unijnymi dyrektywami. Jak ta zmiana wpłynie na wynagrodzenie minimalne?

W tym roku płaca minimalna w Polsce wynosi 4666 zł brutto. Jest to najmniejsza możliwa pensja dla pracownika, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Aktualnie trwają prace nad zmianami w wynagrodzeniu zasadniczym, które wejdą w życie od przyszłego roku i zrównają się z płacą minimalną. Czy Polacy je odczują?


Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna


Pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi za jego miesięczną pracę w pełnym wymiarze godzin kwotę w wysokości płacy minimalnej. Jej bazową część stanowi wynagrodzenie zasadnicze. Obecnie jest ono niższe od płacy minimalnej, którą uzupełniają pozostałe składniki wynagrodzenia oraz świadczenia wynikające ze stosunku zatrudnionego do pracy. Od 1 stycznia przyszłego roku ma się to zmienić. Ustalenia dotyczące wynagrodzenia od 2026 r. mają zarówno wpływ na pracodawców, jak i pracowników.

Nowa ustawa o płacy minimalnej może być odczuwalna dla Polaków. Fot. Antonio Guillem/ Shutterstock
Nowa ustawa o płacy minimalnej może być odczuwalna dla Polaków. Fot. Antonio Guillem/ Shutterstock
Emerytury i renty wzrosną w wyniku waloryzacji o 5,5 proc. Fot. LightField Studios/ Shutterstock

Waloryzacja emerytur i rent 2025. ZUS podnosi świadczenia od 1 marca

Z kraju

Pensja minimalna w 2026 r.


Autorzy nowego projektu ustawy planują wyrównać te dwie kwoty. Oznacza to, że pracodawca nie będzie mógł przyjąć przy wypłacaniu pracownikowi minimalnej pensji innych składników wynagrodzenia oraz świadczeń, które przysługują zatrudnionemu ze stosunku do pracy, np. nagród czy premii. Wartość najmniejszej możliwej pensji dla pracownika wyniesie tyle samo co wynagrodzenie zasadnicze.

Dzięki tym zmianom kwota, a przede wszystkim źródło minimalnej pensji będą bardziej przejrzyste i sprawiedliwe. Pozostałe składniki wynagrodzenia przestaną być uzupełnieniem płacy minimalnej, a zaczną pełnić funkcję gratyfikacji, którymi są z założenia.


Ile wyniesie płaca minimalna w 2026 r.?


Nowy projekt ustawy zakłada, że minimalne wynagrodzenie stanowi 55 proc. prognozowanej przeciętnej pensji na następny rok. W kolejnych miesiącach pojawią się bardziej realne prognozy, według których będzie można ustalić płacę minimalną na 2026 r.

Więcej na ten temat