Wiosna 2025 wyjątkowo sprzyja miłośnikom astronomii. Po niedawnej zorzy polarnej, która zachwyciła obserwatorów nieba w całej Polsce, czeka nas kolejna kosmiczna atrakcja – przelot niedawno odkrytej, zielonkawej komety C/2025 F2 (SWAN). Czy uda się ją dostrzec bez użycia teleskopu? Jak informuje Karol Wójcicki na swoim profilu „Z głową w gwiazdach”, najdogodniejszy czas na jej obserwację to przełom kwietnia i maja.
Nadchodzi moment, by spojrzeć w niebo
Kometa C/2025 F2 aktualnie przemierza gwiazdozbiór Trójkąta, a już 1 maja osiągnie swoje peryhelium, czyli punkt największego zbliżenia do Słońca. Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i twórca strony „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, kometa znajdzie się wówczas zaledwie o 0,33 jednostki astronomicznej (ok. 50 milionów kilometrów) od naszej gwiazdy – w skali kosmicznej to naprawdę niewielka odległość.

Tymczasem w niedzielę, 27 kwietnia, nastąpi nów Księżyca. Jeśli pogoda dopisze i nieba nie przysłonią chmury, będziemy mogli cieszyć się idealnymi warunkami do obserwacji zjawisk astronomicznych. Najlepiej prowadzić je na obrzeżach miast – z dala od miejskich świateł.
,,Najlepsze warunki do obserwacji będą panowały na przełomie kwietnia i maja, szczególnie w dniach 24–30 kwietnia, tuż po nowiu Księżyca
– twierdzi Wójcicki.
Zielony klejnot z warkoczem
W miarę jak kometa zbliża się do gwiazdy, zaczyna uwalniać gaz i pył, które tworzą wokół niej charakterystyczną otoczkę – komę. Na zdjęciu wykonanym 7 kwietnia wyraźnie widać, że w przypadku obiektu C/2025 F2 ma ona zielonkawy odcień, przypominający słynną kometę C/2022 E3. Dwa lata temu ta ostatnia zachwyciła tysiące pasjonatów astronomii i nocnego nieba.
Nowo odkryta kometa wyróżnia się również wyjątkowo długim warkoczem gazowym. Obecnie jej jasność wynosi 9,3 magnitudo (mag), a jeśli będzie nadal rosnąć i osiągnie poziom 4 mag, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może stać się widoczna gołym okiem. Już na początku maja, po zachodzie słońca, kometa powinna być możliwa do zaobserwowania w pobliżu Plejad – charakterystycznej gromady gwiazd w gwiazdozbiorze Byka.
Gość z mroźnych rubieży Układu Słonecznego
Choć obiekt C/2025 F2 został odkryty dopiero w marcu tego roku, astronomowie ustalili, że przybył on z odległych granic Układu Słonecznego – z obłoku Oorta. To kometa długookresowa, poruszająca się po bardzo wydłużonej orbicie. Eksperci przewidują, że po tegorocznej wizycie miną dziesiątki tysięcy lat, zanim znów zbliży się do Ziemi.