Z kraju

Przed nami kwietniowy nów Księżyca. To dobry czas na przyjemności!

Księżyc w kształcie sierpa. Na gwiaździstym niebie chmury częściowo oświetlone na żółto.
27 kwietnia 2025 r. przypada nów Księżyca w znaku Byka. Fot. IgorZh/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Już niedługo nasz naturalny satelita znajdzie się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Wówczas nie będziemy mogli zaobserwować go gołym okiem. Najbliższy nów Księżyca nastąpi pod koniec kwietnia. Kiedy dokładnie?

Gromada NGC 602 znajduje się ok. 200 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Fot. ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb)

Galaktyki, gwiazdy i mgławice. Dziesięć najpiękniejszych zdjęć kosmosu

Ze świata

Kwietniowy nów Księżyca jest szczególny, ponieważ wówczas zarówno Księżyc, jak i Słońce znajdują się w znaku Byka. Astrolodzy twierdzą, że taka konfiguracja zachęca nas do czerpania z życia pełnymi garściami i do tego, aby otworzyć się na więcej przyjemności: duchowych i emocjonalnych oraz tych całkiem przyziemnych, cielesnych.


Nów Księżyca to czas na dobry początek


To także świetny moment do rozpoczęcia czegoś, co wkrótce zapuści korzenie, a po jakimś czasie wyda plon. Nie chodzi tylko o dosłowne posadzenie nasion w ogrodzie czy na balkonie.


Warto pomyśleć o długofalowych inwestycjach finansowych, zacząć nowy etap edukacji albo wejść w związek. Księżyc w konstelacji Byka zaprasza nas także do poszukiwania równowagi i spokoju w naszym życiu.

Czym jest nów Księżyca?


Nów to faza, w której Księżyc jest zwrócony do naszej planety częścią nieoświetloną i dlatego z jej powierzchni nie można go zaobserwować gołym okiem. Tuż po nowiu na niebie pojawia się cieniutki sierp. Nasz satelita przypomina wtedy literę D, co zawsze oznacza, że rośnie – aż osiągnie pełnię. Później zaczyna się zmniejszać, jego kształt układa się w literę C; proces ten trwa do kolejnego nowiu.


Kiedy wypada najbliższy nów Księżyca?


Najbliższy nów Księżyca nastąpi w niedzielę, 27 kwietnia, o godz. 21:33 czasu polskiego. Możemy spodziewać się wyjątkowo ciemnej nocy, która pozwoli lepiej obserwować gwiazdy i inne zjawiska astronomiczne.

Więcej na ten temat