W 2025 r. przypada 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała specjalną transmisję uroczystego Zgromadzenia Narodowego – wydarzenie będzie można śledzić zarówno na antenie, jak i online. Sprawdź, gdzie oglądać transmisję i jaki jest program uroczystości na obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego rozpocznie się w piątek, 25 kwietnia o godz. 12:00. Transmisję na żywo z wydarzenia, które odbędzie się w Gnieźnie, będzie można oglądać w TVP1, TVP Info i online w TVP VOD.
Obchody tysiąclecia koronacji. Uchwała Sejmu i znaczenie historyczne
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego i wagę wydarzenia Sejm podkreślił specjalną uchwałą „w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie”.
„W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji w Archikatedrze Gnieźnieńskiej dwóch pierwszych królów naszego państwa: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo” – napisał marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
Lider Polski 2050, który będzie startować w wyborach prezydenckich 2025, podkreślił, że „koronacje te nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy”.
W przyjętej uchwale dodano, że „upamiętnienie wstąpienia na tron Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta jest wspomnieniem wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas, energię, a niekiedy i życie, byśmy dziś byli częścią dumnego grona krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem, to również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecie”.
Kto zabierze głos podczas obchodów tysiąclecia?
W trakcie uroczystości zorganizowanych z okazji rocznicy powstania Królestwa Polskiego swoje przemówienia wygłoszą m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ponadto zostanie odczytana specjalna uchwała okolicznościowa, przyjęta jednomyślnie przez obie izby parlamentu.
Obchody w Gnieźnie
W Gnieźnie będzie można zobaczyć wyjątkowy pociąg koronacyjny, przygotowany z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Ponad stumetrowy skład Kolei Wielkopolskich został oklejony grafikami promującymi pięć pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w pierwszej stolicy Polski.
Miasto zorganizuje również, jak możemy przeczytać na stronie urzędu miejskiego, jarmark św. Wojciecha w centrum miasta. W sobotni wieczór, 26 kwietnia, o godzinie 19:30 rozpoczną się pierwsze nieszpory ku czci św. Wojciecha, po których wyruszy procesja do kościoła św. Michała Archanioła.
W niedzielny poranek, 27 kwietnia, wierni przejdą do katedry, gdzie o 10:00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Na godzinę 16:00 zaplanowano drugie nieszpory.
Podczas obchodów zostaną odprawione modlitwy dziękczynne za 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz 1025-lecie powstania archidiecezji gnieźnieńskiej, a także w intencji zmarłego papieża Franciszka.