TVP pracuje nad nowym serialem szpiegowskim zatytułowanym „Wojna zastępcza”, którego reżyserem jest Denis Delić. Produkcja opowiada o losach młodych agentów rozpoczynających niebezpieczną działalność w 1991 roku – w czasach wielkich przemian ustrojowych w Polsce. W główne role wcielają się Mateusz Więcławek, Waleria Gorobets, Piotr Witkowski i Karol Bernacki.
Elitarna szkoła szpiegów
Główni bohaterowie – Artur (Mateusz Więcławek), Zuza (Waleria Gorobets), Budyń (Piotr Witkowski) i Gutek (Karol Bernacki) – poznają się w najbardziej prestiżowej szkole szpiegowskiej w Polsce, zlokalizowanej w Kiejkutach. Choć nie są typowymi kandydatami na agentów – żadne z nich nie ma doświadczenia wojskowego – zostali wybrani ze względu na swoje wyjątkowe talenty i cechy osobowości. Decyzję o ich rekrutacji podjął mentor i nowy szef Urzędu Ochrony Państwa, Sadowski (Mirosław Haniszewski).

Tło historyczne: rozpad ZSRR i tajna broń atomowa
Akcja serialu toczy się w 1991 roku, czyli dwa lata po upadku komunizmu w Polsce. Kraj przechodzi dynamiczne zmiany polityczne i gospodarcze, a na jego terytorium nadal stacjonują wojska rosyjskie. W tym samym czasie Związek Radziecki chyli się ku upadkowi – niepodległość ogłaszają Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina i Białoruś. Rosjanie planują wycofanie swoich wojsk z Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród rosyjskich oficerów stacjonujących w Polsce znajdują się generał Dubynin (Cezary Żak), pułkownik Zarudin (Dawid Dziarkowski) i podoficer Wiktor (Adam Wietrzyński), którzy knują plan ukrycia i sprzedaży dwóch głowic nuklearnych przechowywanych w tajnych bazach atomowych.
Miłość w cieniu szpiegostwa
Z Moskwy do Polski zostaje wysłana specjalna agentka, Nastia (Paulina Gałązka), której zadaniem jest inwigilowanie rosyjskich oficerów i informowanie centrali o wszelkich podejrzanych działaniach. Na jej drodze staje Artur – jeden z młodych polskich agentów. Między dwojgiem bohaterów rodzi się uczucie, ale czy będzie ono silniejsze niż lojalność wobec ojczyzny?

Twórcy i obsada serialu
Reżyserem „Wojny zastępczej” jest Denis Delić, a za zdjęcia odpowiada Mateusz Pastewka. Scenariusz napisali Tomasz Kępski, Mateusz Pastewka, Denis Delić oraz Michał Kozłowski. Scenografię przygotowuje Marek Zawierucha, za kostiumy odpowiada Magdalena Pawłowicz, a muzykę komponuje Jerzy Petersburski junior. Produkcją zajmuje się Telewizja Polska, a realizacją – spółka Z AND T.
W głównych rolach zobaczymy Mateusza Więcławka, Walerię Gorobets, Piotra Witkowskiego i Karola Bernackiego. Na ekranie pojawią się również m.in. Paulina Gałązka, Mariusz Bonaszewski, Mirosław Haniszewski, Adam Wietrzyński oraz Cezary Żak.