Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych — uroczystości, do których dzieci przygotowywały się przez wiele miesięcy. Zasady ich przeprowadzania określają wskazania Konferencji Episkopatu Polski z 29 sierpnia 2020 r., natomiast o terminie decyduje kalendarz liturgiczny.
Uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej tradycyjnie odbywają się w maju, głównie w niedziele. Do tego sakramentu mogą przystąpić dzieci z trzecich klas szkoły podstawowej, ochrzczone, które wcześniej odbyły wraz z rodzicami przygotowania, a także uczęszczały na lekcje religii.
Dlaczego komunie odbywają się w maju? Wynika to z kalendarza liturgicznego katolików. Za najlepszy czas przyjmowania Pierwszej Komunii Świętej uznano okres paschalnej radości, który trwa 50 dni: od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
Obecnie dzieci w Polsce przystępują do komunii, kiedy chodzą do 3. klasy szkoły podstawowej. Można to zrobić później lub wcześniej, ale nie przed ukończeniem siedmiu lat. Kodeks prawa kanonicznego wyraźnie precyzuje powyższą zasadę: „Małoletni przed ukończeniem siódmego roku życia nazywa się dzieckiem i uważany jest za niezdolnego do kierowania swoim postępowaniem; po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że potrafi używać rozumu”.
Przed udzieleniem Pierwszej Komunii Świętej odbywają się przygotowania prowadzone w kościołach przez osoby duchowne. Udział w nich jest obowiązkowy. Ale najpierw rodzice (lub opiekunowie) muszą złożyć deklarację uczestnictwa w przygotowaniach oraz świadectwo chrztu dziecka, jeśli odbył się on poza parafią, w której ma przyjąć sakrament Komunii Świętej. Kolejnym warunkiem jest uczęszczanie na lekcje religii w szkole.

Uroczystości w kościołach przeważnie odbywają się w majowe niedziele, choć mogą to być i soboty. Po nich celebrowany jest tzw. biały tydzień, kiedy dzieci codziennie chodzą na mszę ubrane w komunijne stroje: sukienki lub garnitury, czy też jednolite alby. Dziewczynki, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, mogą też wziąć udział w procesji z okazji obchodów Bożego Ciała. Mają wtedy w koszyczkach płatki kwiatów, które sypią pod nogi uczestników uroczystości.
Komunia czy wesele?
W Polsce już od dłuższego czasu panuje moda na wystawne przyjęcia komunijne i kupowanie dzieciom drogich prezentów. Terminy w restauracjach rezerwowane są czasem nawet na rok czy dwa przed uroczystością. Istnieją też (nie)oficjalne stawki zawartości koperty wręczanej w tym dniu. Podobno w 2025 r. nie wypada do niej włożyć mniej niż tysiąc zł, jeśli jest się zwykłym gościem. Chrzestni dziecka powinni podwoić tę sumę.
Tymczasem władze kościelne, odnosząc się do kwestii prezentów, ostrzegają, aby „kwestie materialne nie przysłoniły wartości duchowych oraz istoty przeżywanej uroczystości”.