Ze świata

Mózg jak odcisk palca? Nowe badania rzucają światło na rolę fałd mózgowych

Obraz mózgu na ekranie komputera w laboratorium.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli, że wzór bruzd na mózgu może być związany z naszą inteligencją. Fot. Gorodenkoff/ Shuttertsock
podpis źródła zdjęcia

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nasz mózg ma tak pofałdowaną strukturę? Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowili to sprawdzić i okazało się, że owe bruzdy to nie tylko efekt uboczny dopasowania mózgu do czaszki – ich kształt może mieć związek z naszą inteligencją, stylem myślenia, a nawet sposobem przetwarzania informacji!

  • Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley odkryli, że drobne fałdy mózgu – tzw. bruzdy trzeciorzędowe – mogą mieć wpływ na nasze zdolności poznawcze.

  • Każdy mózg ma unikalny układ bruzd, który może działać jak biologiczny „odcisk palca” i odpowiadać za sposób przetwarzania informacji.

  • Badacze liczą, że analiza tych struktur pomoże w przyszłości w diagnozowaniu rozwoju mózgu u dzieci i wykrywaniu zaburzeń neurologicznych.

Fałdy mózgu to coś więcej niż tylko „pakowanie”


Skomplikowana – pełna bruzd i zakrętów – struktura mózgu od zawsze intrygowała badaczy. Przez lata uważano jednak, że są one jedynie sprytnym sposobem na to, aby zmieścić ten organ w naszej czaszce. Teraz jednak nowe odkrycie naukowców z Berkeley każe spojrzeć na nie zupełnie inaczej.


Zespół badaczy przyjrzał się dokładniej bruzdom trzeciorzędowym (najmniejszym i najpóźniej formującym się fałdom) oraz skupił na bocznej korze przedczołowej i ciemieniowej, odpowiedzialnych za rozumowanie, planowanie i inne złożone funkcje poznawcze. Po skomplikowanych badaniach przyszła pora na zaskakujące wyniki.

Choć przez lata uważano, że fałdy w mózgu służą tylko jego „upakowaniu” w czaszce, dziś naukowcy wiedzą, że ich kształt może wpływać na to, jak myślimy. Fot. SvetaZi/ Shutterstcok
Choć przez lata uważano, że fałdy w mózgu służą tylko jego „upakowaniu” w czaszce, dziś naukowcy wiedzą, że ich kształt może wpływać na to, jak myślimy. Fot. SvetaZi/ Shutterstcok
Triumf polskich studentów w USA! Zespół PUT Rocketlab wygrał międzynarodowe zawody rakietowe FAR-OUT 2025. Fot. PUT Rocketlab
Zbudowali rakietę i polecieli po zwycięstwo. Polscy studenci pobili rekord w USA! Ze świata

Każdy mózg ma własny, niepowtarzalny wzór


Wyniki badań, które zostały przeprowadzone na grupie 43 młodych osób, pokazały, że struktura tych drobnych bruzd wpływa na to, jak komunikują się ze sobą różne części mózgu. Może także wpływać na to, jak dobrze rozumiemy i analizujemy pozyskiwane informacje!


To, że mózg wygląda, jak wygląda, nie jest przypadkowe. Kształty bruzd to w pewnym sensie drogowskazy pokazujące, jak nasz mózg przetwarza informacje – tłumaczy neurobiolożka Silvia Bunge z Uniwersytetu Kalifornijskiego.


Warto zaznaczyć, że według naukowców nawet 70 proc. kory mózgowej skrywa się w fałdach, a ich wzór może zmieniać się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Jednak ich podstawowy układ – tak samo jak linie papilarne – pozostaje unikalny dla każdego z nas.


Co dalej? Diagnozowanie przez patrzenie na fałdy?


To dopiero początek badań nad fałdami mózgu, jednak naukowcy mają nadzieję, że kolejne analizy pomogą im m.in. we wczesnym diagnozowaniu zaburzeń neurologicznych. Kto wie, być może już niedługo struktura mózgu będzie w stanie powiedzieć nam więcej o naszej inteligencji i typowe testy IQ odejdą do lamusa?


Na razie pozostaje nam jednak fascynacja tym, jak bardzo złożony, a jednocześnie indywidualny, jest nasz mózg, oraz jak bardzo jego budowa sprawia, że jesteśmy jedynymi w swoim rodzaju osobami.

Więcej na ten temat