Moto

Kontrolerzy abonamentu RTV fotografują samochody. Kary mogą sięgać 5400 zł

Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą robić zdjęcia samochodów z radioodbiornikiem
Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą robić zdjęcia samochodów z radioodbiornikiem
podpis źródła zdjęcia

Właściciele samochodów powinni mieć się na baczności - kontrolerzy Poczty Polskiej mogą wykonywać fotografie zaparkowanych aut wyposażonych w radioodbiorniki. Wystarczy jedno zdjęcie zaparkowanego samochodu służbowego, by firma otrzymała wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu wraz z karą. Szczególnie narażeni są przedsiębiorcy posiadający floty pojazdów, którzy często nie zdają sobie sprawy z obowiązków opłaty abonamentu RTV.

Po raz pierwszy od lat stawki abonamentu RTV pozostały w nowym roku na tym samym poziomie - 8,70 zł za radio i 27,30 zł za telewizor miesięcznie. System zachęca do płatności z wyprzedzeniem, oferując rabaty sięgające nawet 10% przy opłacie rocznej.

Prywatne auto czy służbowe - kiedy płacić abonament RTV za radio?

Właściciele prywatnych samochodów mogą odetchnąć z ulgą - jeśli opłacają abonament za odbiorniki w domu, nie muszą wnosić dodatkowych opłat za radio w swoim aucie. Sytuacja komplikuje się w przypadku przedsiębiorców. Firmy muszą rejestrować i opłacać abonament za każdy odbiornik radiowy w autach służbowych. Co ciekawe, w przypadku aut leasingowych odpowiedzialność za opłatę spoczywa na firmie leasingowej, nie na użytkowniku pojazdu.


Przeczyta także: Operatorzy parkingów muszą zwrócić kary kierowcom - decyzja UOKiK-u

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2025 roku?

Za brak opłaty za radio trzeba zapłacić 261 złotych, a za telewizor - aż 819 złotych. To jednak nie wszystko. Poczta Polska może naliczyć zaległości nawet za 5 lat wstecz, co przy obu typach niezarejestrowanych odbiorników oznacza karę sięgającą 5400 złotych. Warto pamiętać, że oprócz kary trzeba również uregulować zaległy abonament.

Kto nie musi się martwić o abonament?

Przepisy przewidują automatyczne zwolnienia dla osób po 75. roku życia. Nie muszą one składać żadnych wniosków. Z opłat zwolnieni są również inwalidzi I grupy oraz weterani wojenni i wojskowi. Emeryci po 60. roku życia także mogą skorzystać ze zwolnienia, ale pod warunkiem, że ich świadczenie nie przekracza połowy średniej krajowej.


Warto pamiętać, że pracownicy Poczty Polskiej nie mogą wejść do mieszkania bez zgody właściciela, ale dokumentowanie obecności radioodbiorników w autach poprzez fotografowanie nie wymaga żadnej zgody. Zdjęcie zaparkowanego samochodu służbowego stanowi wystarczający dowód do naliczenia kary.


Przeczytaj także: Nowe funkcje mObywatela dla kierowców 

Więcej na ten temat