Moto

Prawo jazdy kategorii B, ale z kodem 96. Co to oznacza?

Prawo jazdy kategorii B, ale z kodem 96. Co to oznacza?
Prawo jazdy kategorii B, ale z kodem 96. Co to oznacza?
podpis źródła zdjęcia

Kierowca ma możliwość dopisania kodu 96 do prawa jazdy. Kod ten nieco rozszerza uprawnienia w zakresie jazdy z przyczepą. Co on jednak tak właściwie daje? I jak wygląda procedura uzyskiwania dodatkowych uprawnień?

Nie ma jednego prawa jazdy. Prawo jazdy ma wiele wariantów. Bo jego możliwości rozszerzać mogą nie tylko kolejne kategorie. Kluczowe są także kody dopisane w dokumencie. Te czasami mówią o ograniczeniach stawianych przed kierowcą. Czasami jednak dają mu nowe możliwości. Do drugiego z przypadków należy właśnie kod 96.

 

Przeczytaj także: Prawo jazdy do wymiany - kto i kiedy musi postarać się o nowy dokument?

Co daje kod 96 dopisany do prawa jazdy kat. B?

Kod 96 dopisany do prawa jazdy kategorii B rozszerza możliwości kierowcy w zakresie prowadzenia zestawów pojazdów. Głównie też w przypadku, w którym miałby on podłączyć do swojego auta przyczepę inną, niż lekką. Przy standardowej kategorii B DMC takiego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony. Kod 96 sprawia, że wartość dopuszczalnej masy całkowitej rośnie już do 4,25 tony.

 

Kod 96 dopisany do kategorii B może się zatem okazać kluczowy w kilku przypadkach. Może się przydać w sytuacji, w której kierowca chciałby podłączyć lawetę do pojazdu samochodowego i przewieźć na niej lekkie auto. Kod 96 okazuje się też idealny wtedy, gdy kierujący podczas wakacyjnego wyjazdu chciałby podłączyć do samochodu przyczepę kempingową. Przydaje się przede wszystkim w przypadku większych i cięższych pojazdów lub większych i cięższych przyczep.

 

Przeczytaj także: Zielony listek w samochodzie u młodego kierowcy. Jest obowiązkowy?

Jak zdobyć kod 96 do kategorii B?

Dopisanie kodu 96 do prawa jazdy kategorii B nie jest mocno skomplikowane. Na początek kierowca musi spełnić dwa – niejako oczywiste – warunki. Musi mieć zatem minimum 18 lat i prawo jazdy kategorii B. Co dalej? Nie jest potrzebny żaden kurs. Wystarczy od razu zapisać się na egzamin na prawo jazdy. Co niezwykle ważne, dla tej kategorii egzamin teoretyczny nie obowiązuje. Kierujący wpłaca zatem 278 zł i odbywa wyłącznie egzamin praktyczny. Na czym ten będzie polegał? Składa się z kilku punktów. Kierujący musi:

 

  • umieć złączyć pojazd z przyczepą,
  • wykonać manewry na placu przed WORD-em (np. parkowanie skośne, parkowanie prostopadłe, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu),
  • odbyć jazdę w ruchu drogowym.

 

Po zdanym egzaminie kierowca musi zaktualizować dokument prawa jazdy. Po wniesieniu opłaty o wartości 100 zł i przedstawieniu nowych zdjęć, urząd zamówi dla niego druk, w którym pojawi się adnotacja mówiąca o uzupełnieniu kategorii B o kod 96.

Więcej na ten temat