Moto

Co grozi za prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu? Kary są. Gorzej z ich skutecznością

Policjant prowadzący kontrolę drogową samochodu zatrzymanego przy drodze
Co grozi za prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu? (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Policjanci przywykli już do sytuacji, w której zatrzymany kierowca okazuje się nie mieć prawa jazdy. Nie tyle przy sobie, co wcale. Taka sytuacja tworzy poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jaka sankcja grozi kierującemu?

Sytuacja na polskich drogach nie wygląda dobrze. Kierowców bez prawa jazdy lub w okresie zakazu prowadzenia jest na potęgę. W 2024 r. policjanci zatrzymali ich aż 25 tys. To daje blisko 70 kierujących każdej doby! Z czego wynika poczucie bezkarności u osób, które wsiadają za kółko pomimo sądowego zakazu? Przede wszystkim z pozorności kary.

Prowadzenie pomimo zakazu to przestępstwo, a nie wykroczenie

Zbyt szybka jazda, nieprawidłowe wyprzedzanie, przekroczenie linii ciągłej czy wjechanie pod zakaz. To typowy przykład wykroczeń. Za nie policjant wystawi kierowcy mandat. Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu oznacza jednak złamanie wyroku sądowego. Sądowego, bo tylko sąd ma prawo orzec taką karę. To oznacza, że kierowca popełnia przestępstwo, a nie wykroczenie. Policjanci nie wystawią mi zatem żadnego mandatu, a skierują sprawę o ukaranie do sądu.

 

Przeczytaj także: Policja podsumowuje 2024 r. 25 tys. kierowców bez prawa jazdy, 90 tys. pijanych i 389 tys. kolizji

Co grozi za prowadzenie pojazdu pomimo sądowego zakazu?

Kwestię kary w tym przypadku reguluje art. 244 ustawy Kodeks karny. Stwierdza wyraźnie, że "kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Na tym jednak nie koniec. Kierowca dostanie bowiem kolejny zakaz kierowania. Ten będzie opiewał na okres od roku do nawet dożywocia.

Kierowcy dostają zakazy prowadzenia, a jeżdżą dalej. Czemu?

Zakaz prowadzenia stanowi poważną sankcję. Jednak wyłącznie dla osób, które szanują porządek prawny. Na drogach nie brakuje kierujących, którzy przepisy i tego typu kary mają w głębokim poważaniu. I widać to po policyjnych doniesieniach. Rekordzista zatrzymany przez funkcjonariuszy miał 21 zakazów kierowania pojazdami. Mimo wszystko zasiadł za kierownicą. Prowadzący nie boją się bowiem ani sprawy w sądzie, ani kary więzienia. Tym bardziej że ta często jest orzeczona w zawieszeniu lub da się ją zamienić na tzw. bransoletkę i elektroniczny dozór.

 

Przeczytaj także: Nowe kary dla kierowców. Dożywotni zakaz prowadzenia i utrata auta za jazdę bez prawa jazdy. Za wyścigi do 5 lat więzienia

Nowe kary za kierowanie pomimo zakazu. Zmiany w drodze

Na stole pojawiła się właśnie propozycja nowelizacji przepisów drogowych. Jedną z podnoszonych przez nią kwestii jest właśnie łamanie zakazu kierowania pojazdami. Rządzący pochylili się nad tą kwestią z uwagi na nagminność tego procederu. Poza tym decydujący był fakt, że kierowcy bez prawa jazdy potrafią powodować śmiertelne wypadki drogowe. Zakaz prowadzenia miał kurier, który w Warszawie potrącił młodego chłopaka czy Łukasz Ż. od wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Nowe kary będą naprawdę surowe. Przewidują w takim przypadku:

 

  • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
  • zobowiązanie do wpłaty co najmniej 10 000 zł na Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
  • możliwość orzeczenia przepadku pojazdu, jeżeli kierowca jednocześnie był pijany.
Więcej na ten temat