Moto

Czołgi - potęga i waga

Dwa czołgi stojące na poligonie
Czołg
podpis źródła zdjęcia

Najlżejszy model z dzisiejszej listy ma masę taką, jak blisko 35 Volkswagenów Golfów. Najcięższemu dorównać musiałaby już flota składająca się ze 148. kompaktów. W tym materiale przedstawiamy rodzaje czołgów i ich masy.

Opancerzenie, napęd gąsienicowy, często kilkunastolitrowy silnik, uzbrojenie i kilkuosobowa załoga. Technika wojskowa ma swoje wymagania i automatycznie sprawia, że czołg nie może być lekki. Co to jednak oznacza w praktyce? Wartości naprawdę duże. Choć są dwukrotnie krótsze od TIR-a, nawet jego przebijają pod względem masy.

Ile waży najcięższy czołg świata?

Jedną z najcięższych konstrukcji świata jest model o niezwykle trudno brzmiącej nazwie – Panzerkampfwagen VIII Maus. To prototypowy czołg superciężki konstrukcji niemieckiej z okresu II Wojny Światowej. Pojazd mierzący przeszło 10 m ważył 188 ton. To aż o 68 ton więcej od lokomotywy Pafawag 201E! Maus ważył nieco więcej, niż samolot Concorde ze 128. pasażerami na pokładzie podczas startu.

 

Na tym ciekawostki dotyczące tej konstrukcji się nie kończą. Bo głównym konstruktorem pojazdu był prof. Ferdinanda Porsche (tak, ten sam od modelu 911). Niemcom nigdy nie udało się dokończyć tego projektu. Prace przerwał koniec wojny. Powstały jedynie dwa prototypy.

Ile waży czołg Abrams?

Niemiecki czołg był przytłaczająco ciężki. Jak na jego tle wypadają współczesne konstrukcje. Zacznijmy od ostatniego zakupu polskiej armii, a konkretnie amerykańskiego M1 Abramsa. W porównaniu z niemieckim Mausem, ten wydaje się lekki jak piórko. Waży w zależności od wersji od 54,5 do 62,5 tony. To oznacza, że jest trzy razy lżejszy od niemieckiego kolosa – przy bardzo porównywalnych wymiarach "nadwozia".

Ile waży czołg Leopard?

Polskie wojsko eksploatuje również niemieckie Leopardy 2. Pierwszy na świecie czołg III generacji ma masę bojową oszacowaną na 55,15 tony. Na masę tą składa się blisko 10-metrowe nadwozie, wypełniony po brzegi 1200-litrowy zbiornik paliwa i 4-suwowy, 12-cylindrowy o mocy 1500 koni mechanicznych. V-dwunastka jest wyposażona w dwie turbosprężarki i oferuje astronomiczną pojemność skokową na poziomie 47,7 litra.

Ile waży czołg PT-91 Twardy?

PT-91 Twardy jest dość ciekawą konstrukcją. Bo podstawą do prac nad nim stał się radziecki T-72M1. Polska firma Bumar postanowiła jednak wprowadzić do konstrukcji radzieckiego czołgu zasadnicze zmiany. Tak, aby mógł on odpowiadać potrzebom armii na przełomie XX i XXI wieku i tak, aby odrzucił największe wady konstrukcji pochodzącej jeszcze z lat 60. XX wieku. Prototyp Twardego powstał w 1991 r. Produkcja wystartowała w 1994 r. i trwała 8 lat. Powstało w sumie 281 egzemplarzy. Średnia waga każdego z nich wynosi 45,9 tony.

Ile waży czołg T-72?

Historia tego czołgu jest iście... radziecka! Prototyp był nazywany Obiektem 167. Finezyjnie, prawda? Powstał natomiast w biurze konstrukcyjnym Uralskiej Fabryki Wagonów w Niżnym Tagile. Miało to miejsce w 1967 r. Testy zajęły inżynierom 5 lat. Produkcja czołgu wystartowała w 1973 r. T-72 był sygnowany logo czerwonej gwiazdy. Trafiał zatem wyłącznie do armii czerwonej i wojsk krajów zaprzyjaźnionych, w tym do Polski. Jest napędzany 12-cylindrowym, 780-konnym dieslem. A ważył 44,5 tony.

Więcej na ten temat