• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

FOTOKULTURA – LITERACKO-FILMOWA MAPA POLSKI

14:41, 08.04.2010
FOTOKULTURA – LITERACKO-FILMOWA MAPA POLSKI FOTOKULTURA. Literacko-filmowa mapa Polski to portal, gdzie można znaleźć miejsca, które stały się tłem wydarzeń dzieł filmowych i literackich. Ulice, domy, kawiarnie, sklepy, parki, pomniki – wszystko to, co zazwyczaj niezauważane, przewija się w akcji filmów i książek.
Trend podróżowania do takich miejsc zyskuje popularność na całym świecie, dorobił się nawet własnej nazwy – set jetting. Z całą pewnością większość widzów „Władcy Pierścieni”, „Amelii” czy „Kodu Leonarda da Vinci” pomyślała, że fajnie byłoby pojechać tam, gdzie znaleźli się ich bohaterowie, a część wprowadziła tę chęć w czyn i set jetting staje się nie tylko sympatyczną modą, ale też pomysłem na zrobienie dobrego biznesu. Do Nowej Zelandii pewnie większość z nas się nie wybierze, ale także w Krakowie, Warszawie, Łodzi czy Gdańsku oraz w wielu małych, prawie nikomu nie znanych miejscowościach, można natrafić na filmowo-literackie ślady.

FOTOKULTURA ma za zadanie gromadzenie takich miejsc, opisywanie, fotografowanie, dostarczenie wskazówek ułatwiających dotarcie. Na portalu znalazły się miejsca z bardzo różnych dzieł, klasyki i produkcji całkiem nowych, wielokrotnie nagradzanych i tych, którym, wbrew opinii krytyków, pozytywną ocenę wystawili czytelnicy i widzowie, dlatego obok siebie znajdziemy „Wesele” Wajdy i „Vinci” Machulskiego, „Przygody Pana Samochodzika” i „Złego”, ale także piosenki Osieckiej i „Bracką” Turnaua.

FOTOKULTURA jest portalem społecznościowym, to jego użytkownicy zaproszeni są do dodawania nowych miejsc, zdjęć, relacji z podróży i komentarzy. Pomysłodawca projektu, Fundacja NADwyraz, ma nadzieję, że na dalszych etapach projekt przekroczy ramy internetu, będą organizowane spacery szlakiem bohaterów literackich i filmowych czy uda się stworzyć drukowany przewodnik po najpopularniejszych miejscach. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu na www.fotokultura.com.pl