• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Regionalny System Ostrzegania (RSO) w sieciach kablowych operatorów PIKE

16:46, 07.10.2014
Regionalny System Ostrzegania (RSO) w sieciach kablowych operatorów PIKE Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. oraz Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, 7 października br. podpisali list intencyjny pomiędzy TVP a PIKE dotyczący rozwoju usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) w sieciach kablowych operatorów PIKE. Uroczystość odbyła się podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE w Łodzi.

Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. oraz Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, 7 października br. podpisali list intencyjny pomiędzy TVP a PIKE dotyczący rozwoju usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) w sieciach kablowych operatorów PIKE. Uroczystość odbyła się podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE w Łodzi.

Prezes  TVP Juliusz Braun i Prezes PIKE Jerzy Straszewski podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju usługi RSO
Prezes TVP Juliusz Braun i Prezes PIKE Jerzy Straszewski podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju usługi RSO

Podziel się:   Więcej
Prezes PIKE wyraził przekonanie, że skrót „RSO” już wkrótce będzie powszechnie rozpoznawalny. Zaakcentował również wagę współpracy między lokalnymi sieciami kablowymi a TVP – jedynym nadawcą oferującym zregionalizowany program o zasięgu ogólnopolskim. Odwołując się do expose premier Ewy Kopacz, Prezes TVP podkreślił, że RSO stanowi przejaw dbałości państwa o obywateli, wpisując się tym samym w szeroko rozumianą misję nadawcy publicznego.

Podpisanie listu umożliwi m.in. rozszerzenie zasięgu RSO na wiodące sieci kablowe, dzięki czemu dostęp do komunikatów i powiadomień alarmowych uzyskają również widzowie odbierający sygnał TV „z kabla”.

Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB. Został on stworzony w ścisłej współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i od sierpnia br. obejmuje swym zasięgiem cały kraj.

Komunikaty pojawiają się w formie napisów na ekranie telewizora, są zwięzłe i mogą odsyłać do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. Natomiast w telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia. Z Regionalnego Systemu Ostrzegania można także korzystać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony, dostępnej dla wszystkich najpopularniejszych platform systemowych: Android, iOS oraz Windows Phone.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zrzesza 90 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Operatorzy - członkowie Izby docierają w całej Polsce do prawie 4,5 miliona abonentów i reprezentują blisko 75% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w Cable Europe. Dzięki współpracy z PIKE dostęp do komunikatów RSO uzyskają również widzowie telewizji kablowych, stanowiący obecnie ok. 1/3 ogółu telewidzów.

Centrum Informacji TVP

zobacz również