• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

W TVP2: czy stal może truć?

16:57, 16.10.2014
W TVP2: czy stal może truć? Ta firma działa też w Polsce, ta konkretna fabryka leży niedaleko od Polski, zagrożenia zdrowia, o których mówi ten przejmujący angielski dokument to także nasze zagrożenia. Dlatego warto w poniedziałek, 20 października, o godz. 22:55 w włączyć TVP2 i zobaczyć kolejną premierę cyklu „Czy świat oszalał”

Ta firma działa też w Polsce, ta konkretna fabryka leży niedaleko od Polski, zagrożenia zdrowia, o których mówi ten przejmujący angielski dokument to także nasze zagrożenia. Dlatego warto w poniedziałek, 20 października, o godz. 22:55 w włączyć TVP2 i zobaczyć kolejną premierę cyklu „Czy świat oszalał”

Logo
Logo

Podziel się:   Więcej
Czeska Ostrawa to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Zatruwa je gigantyczny kompleks metalurgiczny, ArcelorMittal. Największe problemy ze zdrowiem mają małe dzieci. Naukowcy stwierdzili, że odsetek dzieci chorujących na astmę jest tu najwyższy w Europie.

ArcelorMittal emituje pyły, które utrudniają oddychanie oraz przenoszą niezwykle szkodliwe substancje: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, arszenik, metale ciężkie i dioksyny. Jedną największych trucizn emitowanych przez hutę jest benzopiren, który powoduje raka i niszczy DNA. Przez wiele lat władze pozwalały hucie ArcelorMittal wypuszczać do środowiska zanieczyszczenia na granicy normy. Obrońcy środowiska i lekarze apelują do władz, aby jak najszybciej zadbały o poprawę jakości życia w regionie Ostrawy. Jak zmusić przemysł do ograniczenia emisji szkodliwych substancji, zainstalowania oczyszczalni oraz przestrzegania europejskich norm?

Historia mieszkańców czeskiej Ostrawy może się powtórzyć w jednym z 60 krajów, w których ArcelorMittal prowadzi interesy. To dziś największy na świecie producent stali. Dokument to nie tylko portret dramatycznej walki z zanieczyszczeniem zagrażającym ludzkiemu życiu, ale i przestroga przed polityką wielkich korporacji, niedbających o nasze środowisko naturalne.


Centrum Informacji TVP

zobacz również