• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Trumna w górach” triumfuje

08:02, 19.10.2014
„Trumna w górach” triumfuje

Xin Yukun, laureat Grand Prix 30. WFF (fot. PAP)
Xin Yukun, laureat Grand Prix 30. WFF (fot. PAP)

Podziel się:   Więcej
W sobotę 18 października 2014 w Multikinie Złote Tarasy wręczono nagrody laureatom 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wielkim wygranym okazał się twórca „Trumny w górach”, filmu opowiadającego historię trójki bohaterów, których połączyło przypadkowe zabójstwo. Xin Yukun, zwycięzca najważniejszej festiwalowej sekcji, otrzymał nagrodę za „wielowymiarowość narracji i subtelność w posługiwaniu się czarnym humorem". Warsaw Grand Prix wręczyła uroczyście chińskiemu reżyserowi prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Nagrodę w kategorii Najlepsza Reżyseria, „za głęboką wrażliwość i mistrzowską konsekwencję w ukazaniu ludzkiej walki przeciw biurokracji i znieczulicy", otrzymał Chorwat Ognjen Svilicić za film „Takie są zasady”. 

Specjalną Nagrodę Jury otrzymał zespół aktorski w filmie „Carmina i Amen” Paco Leóna. Jury postanowiło nie wyłaniać jednej osoby, gdyż „cały zespół aktorski zasłużył na zbiorową nagrodę, spisując się znakomicie w bardzo trudnej umiejętności gry w czarnej komedii". 

O wręczeniu nagród w Konkursie Międzynarodowym decydowali: Sepideh Farsi (Iran), Yevgeny Gindilis (Rosja), Uberto Pasolini (Wlk. Brytania), Olena Yershova (Ukraina) oraz Janusz Zaorski. 

W Konkursie 1-2 triumfowały: produkcja Drazena Kuljanina „Jak powstrzymać ślub" oraz „Lekcja" w reż. Kristina Grozeva i Petar Valchanov. 

Zwycięzcą Konkursu Wolny Duch został Adilkhan Yerzhanov za film „Właściciele", natomiast wyróżnienie otrzymał obraz „Zanim zniknę” Shawna Christensena. 

W Konkursie Dokumentalnym doceniono rumuński „Toto i jego siostry" (reż. Alexander Nanau), a wyróżnienie trafiło do rąk Anastasiya Miroshnichenko za film „Rozdroże”. 

Najlepszym Filmem Krótkometrażowym okazała się „Babeczka” Jane Magnusson, którą doceniono za „mocną historię i szczere, intymne podejście do postaci i ich relacji, wsparte świetnymi zdjęciami i grą aktorską”. 

Laureatem Najlepszego Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego za „inteligentne posługiwanie się językiem filmowym, który łączy prostą zabawną historię ze świetną choreografią i wyrazistymi postaciami” została „Scenka” Guana Tiana. 

Jury Konkursu Krótkometrażowego doceniło również za „rzucenie światła na inspirującego człowieka, którego historia ukazuje prawdziwe znaczenie rocka i życia", chiński dokument „Mój tata rockman" (reż. Zuxin Hou). 

W jury Konkursu Krótkometrażowego znaleźli się Mauro Carraro, Guðmundur Arnar Guðmundsson oraz Agnieszka Woszczyńska. 
Na festiwalu przyznano także Nagrodę Jury Ekumenicznego za dramat wojenny z Estonii „Na skrzyżowaniu wiatrów" w reżyserii Marttiego Helde. Jury Ekumeniczne uznało, że film jest „requiem dla wszystkich niewinnych ludzi z Europy Wschodniej, którzy cierpieli lub zginęli od tyranii Sowietów".

Nagroda FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) została przyznana Antolowi Durbală z Mołdawii za film „Co za wspaniały świat”. Jury pragnęło wyrazić uznanie dla reżysera, którego debiut fabularny „obiecuje wiele swoją pilnością i intensywnością opowiadania”. 

Jury NETPAC – Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego – wręczyło natomiast nagrodę irańskiej produkcji „13” (reż. Hooman Seyedi). 

W tegorocznym 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym wzięło udział prawie 90 filmów fabularnych, ponad 70 filmów dokumentalnych i 23 dokumenty.
Zobacz zwiastun zwycięskiego filmu:

 

zobacz również

    brak informacji