• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kupcy i ministrowie o podatku handlowym

18:21, 10.02.2016
Kupcy i ministrowie o podatku handlowym

fot. TVP
fot. TVP

Podziel się:   Więcej
Właściciele małych sklepów grożą protestem i ostrzegają rząd, że niektóre propozycje związane z wprowadzeniem podatku handlowego są niebezpieczne dla ich firm. Gabinet Beaty Szydło liczy, że dzięki podatkom od obrotów, budżet państwa zasilą 2 miliardy złotych, które pójdą na program 500 plus.

Rząd prowadzi z kupcami negocjacje. Ministrowie tłumaczą, że nie ma pośpiechu w negocjacjach, ale rząd liczył, że podatek będzie wprowadzony od maja.
Wicepremier i minister rozwoju  Mateusz Morawiecki tłumaczył: zależy nam na tym,aby w tej trudnej sprawie jaką jest wypracowanie optymalnego ze strony wszystkich możliwych środowisk podatku wysłuchać wszystkich stron.

O zmianę projektu apelowali właściciele sklepów z polskich sieci handlowych zrzeszeni na zasadzie franczyzy. Podkreślają, że przy proponowanych stawkach podatku nie wytrzymają konkurencji z zagranicznymi hipermarketami.

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu powiedział: może trzeba będzie dopracować definicję franczyzy i sieci handlowej, bo też tak mniej więcej z tej wypowiedzi wyglądało; nie w takiej definicji jaka jest w tej chwili, bo ta definicja rujnuje polskie struktury handlu.

Stawka podatku zależy od wielkości obrotu sklepu. Kwota wolna wynosi półtora miliona złotych miesięcznie. Wątpliwości kupców budzi większy podatek od sprzedaży w weekendy. Prezes PSH Lewiatan mówił Wojciech Kruszewski: uważamy,że włączanie do obrotu weekendów nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż powoduje to trudności w rozliczaniu,egzekwowaniu tego i kontroli.

Ministrowie liczą na kompromis z kupcami. Wątpliwości właścicieli sklepów budzą rosnące stawki podatku od obrotu. Minister finansów Paweł Szałamacha opowiadał: ta podstawowa stawka, którą my zaproponowaliśmy 0,7%jest znacznie niżej niż się pojawiało w naszej dyskusji sprzed kilku tygodni.

Zróżnicowaniu stawek podatkowych sprzeciwia się Komisja Europejska.

zobacz również

    brak informacji