• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Kamerdyner” - premiera

14:06, 05.06.2017
„Kamerdyner” - premiera Historia oparta na prawdziwym życiu czarnoskórego Eugene Allena, który przez 34 lata pracował w Białym Domu, głównie jako kamerdyner. W rolę kamerdynera wcielił się Forest Whitaker, a jego żonę zagrała Oprah Winfrey.

Historia oparta na prawdziwym życiu czarnoskórego Eugene Allena, który przez 34 lata pracował w Białym Domu, głównie jako kamerdyner. W rolę kamerdynera wcielił się Forest Whitaker, a jego żonę zagrała Oprah Winfrey.

"Kamerdyner" (mat. dystr.)
"Kamerdyner" (mat. dystr.)

Podziel się:   Więcej
Allen służył aż ośmiu prezydentom w latach 1952 - 1986. Zaczynał karierę w czasach segregacji rasowej jako pracownik zajmujący się spiżarnią w czasach gdzie Afro - amerykanie nie mogli korzystać z publicznych toalet w jego ojczystej Virginii. Awansował jednak do stanowiska kamerdynera na tle ważnych historycznych, politycznych i rasowych przełomów na przestrzeni lat - od wojny w Wietnamie przez ruchy na rzecz praw obywatelskich z Martinem Lutherem Kingiem Jr, Johnem F. Kennedym i Robertem Kennedym na czele.

Filmowy bohater nazywa się Cecil Gaines. Akcja rozpoczyna się w 2009 r. , kiedy sędziwy Gaines podsumowuje całe swoje życie, czekając w Białym Domu na spotkanie z nowo wybranym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wraca pamięcią do roku 1926, kiedy jako siedmiolatek wychowuje się na plantacji bawełny w Macon, w stanie Georgia. Właściciel plantacji dopuścił się wówczas gwałtu na matce chłopca. Gdy jego ojciec staje w obronie żony, zostaje zabity, a małego Cecila bierze pod opiekę pracownik posiadłości, który przyucza go do funkcji służącego.

(THE BUTLER) Dramat, USA 2013
Reżyseria.: Lee Daniels
Scenariusz: Danny Strong
Aktorzy: Forest Whitaker, Oprah Winfrey, David Oyelowo, Elijah Kelley, Alex Pettyfer, David Banner, Mariah Carey, Terrence Howard, Adrianne Lenox
EMISJA W TVP HD: Niedziela, 11 czerwca, godz. 20:05