• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Majówka w TVP Historia pod znakiem premier i... urodzin

11:09, 27.04.2018
Majówka w TVP Historia pod znakiem premier i... urodzin

11 lat...
11 lat...

Podziel się:   Więcej
TVP Historia obchodzi 11. urodziny!
Nadawanie rozpoczęliśmy 3 maja 2007 roku. Pierwszą wyemitowaną audycją była debata o Konstytucji 3 maja. Powstanie stacji zapowiedział prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2006 roku podczas spotkania na Zamku Królewskim. Celem powołania Anteny było rozwijanie świadomości historycznej Polaków oraz szeroko rozumiana edukacja historyczna.
11 lat TVP Historia to ponad 80 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów, z inicjatywy TVP Historia powstało ponad 100 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne. Filmy TVP Historia zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Stacja była też wielokrotnie nagradzana za popularyzowanie wiedzy historycznej, w tym przez Radę Programową TVP za najpełniejsze wykonywanie misji publicznego nadawcy, Przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej nagrodą Tytanowego Oka, przez organizatorów Targów Książki Historycznej. Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, przyznała TVP Historia prestiżowy tytuł „Created in Poland Superbrands”.
Najcenniejsze jest jednak uznanie widzów, które sprawiło, że od 2013 r. TVP Historia niezmiennie jest w czołówce najlepszych kanałów dokumentalnych w Polsce i na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej.
Wiemy, że urodziny bez prezentów są nieważne… Dlatego przygotowaliśmy z tej okazji kilka wyjątkowych filmów i programów.
1 maja przedstawimy pierwszy odcinek nowego cyklu „Archiwum zimnej wojny” „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek zimnej wojny.
Serial dokumentalny Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty jest na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów wciąż trwa. Autorzy przypominają wydarzenia które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił, prezentują życie po obu stronach żelaznej kurtyny, lęki, walkę, wielką politykę i zwykłą codzienność, które bez wątpienia miały wpływ na naszą współczesność. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Premierowy odcinek „Krucjata wolności” we wtorek 1 maja o 17:15.
3 maja o 20:30 premiera najnowszego filmu Zdzisława Cozaca z cyklu „Tajemnice początków Polski”.
Tym razem „Droga do królestwa” – opowieść o kształtowaniu granic państwa i podboju przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski. Jaki obszar zdołał opanować Mieszko I w czasie swoich rządów? Dotychczas widzieliśmy je takimi jakie opisano w dokumencie zwanym „Dagome iudex“. Autorzy filmu weryfikują tę popularną mapę państwa. Z filmu wyłania się wizerunek naszego pierwszego historycznego władcy odbiegający od podręcznikowego przekazu.
Premiera „Drogi do królestwa” w czwartek 3 maja o 20:30.
5 maja zapraszamy na premierowy odcinek nowego cyklu „Marzyciele”.
To program Sylwestra Szefera i Piotra Legutki realizowany z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości, przybliżający widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o wolność Ojczyzny. Kraków stał się dla tej walki wyjątkowym miejscem. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości był „stolicą myśli niepodległościowej.
Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest konfederatom barskim w Krakowie. Pod koniec czerwca 1768 roku Rosjanie zaatakowali Kraków opanowany przez konfederatów barskich. Wróg został zmuszony do odwrotu, a bohaterem ogłoszono krakowskiego mieszczanina Marcina Oracewicza. Gdy zabrakło mu kul załadował muszkiet guzem od żupana i strzelił celnie w głowę rosyjskiego dowódcy.
W programie rozmowa Piotra Legutki z prof. Michałem Baczkowskim i dr Katarzyną Kuras – historykami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wyprawa do Tyńca z przewodnikiem, Pawłem Nowakowskim, który odkrywa w klasztorze benedyktynów pozostałości po dawnej twierdzy Konfederatów.
„Marzyciele”, pierwszy odcinek „Konfederaci barscy w Krakowie” w sobotę 5 maja o 17:25.