Dolina Kreatywna - teatr

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Grupa Teatralno-Happenerska „Próg” – zdobywcy I nagrody (7000 zł) w konkursie teatralnym 2007/2008

10:55, 17.10.2008
Grupa Teatralno-Happenerska „Próg” – zdobywcy I nagrody (7000 zł) w konkursie teatralnym 2007/2008


Podziel się:   Więcej
Grupa Teatralno-Happenerska „Próg” – zdobywcy I nagrody (7000 zł) w konkursie teatralnym 2007/2008
Grupę założył we wrześniu 2005 r. w Wadowicach Bartosz Nowakowski. Tworzą ją Małgorzata Grzyb, Magdalena Kądzioła, Justyna Kilian, Natalia Tomska, Michał Brańka, Jarosław Jaworski, Mateusz Mazur, Piotr Rajda oraz – od niedawna – Olga Rzepa, Magdalena Zaborowska i Szymon Maziarz. Zza kulis pomagają im Piotr „Docent” Kowalczyk (światło i dźwięk) i Łucja Stańczak (makijaże).

Głównym założeniem działalności grupy jest przede wszystkim rozbudzenie wyobraźni uczestników i uwrażliwienie ich na otaczający świat. Spektakle to efekt edukacji, przemyśleń i artystycznego dojrzewania członków grupy. Poprzez różnorodne działania teatralne młodzi ludzie kształcili swój warsztat artystyczny, dzięki spotkaniom z ludźmi teatru (reżyserami, aktorami, muzykami, make-upistami, teatrologami) zyskali szeroką wiedzę i umiejętności z zakresu kultury i sztuki. W efekcie sami tworzą zręby spektakli: piszą teksty, robią maski, układają etiudy ruchowe, tworzą muzykę. Tworzą niepowtarzalną grupę o własnym charakterze i własnej estetyce. Opowieści do spektakli rodzą się z ich myśli, uczuć i ciężkiej pracy. W ciągu ponad dwóch lat istnienia grupa udowodniła, że młodzi ludzie mogą jako twórcy w piękny sposób wpływać na otaczający ich świat, a ludzie i ich los nie są dla nich rzeczami obojętnymi.

Dzięki wspólnym warsztatom z innymi grupami z kraju i zagranicy członkowie grupy mogli poznać zupełnie nowe i odmienne jakości estetyczne, kulturowe i obyczajowe. Ich wspólne poszukiwania w różnych sferach teatru determinuje jedna z głównych idei grupy – stworzyć młodym ludziom przestrzeń. Przestrzeń, w której mogą mówić, co myślą, być, jakimi chcą, i bawić się w wolną kreację.

Nagrodzony w Dolinie Kreatywnej spektakl pt. „Plac budowy – życie” miał premierę 18 marca 2007 r. Grupa sama pisze o nim tak: „W krainie nienarodzonych jeszcze dzieci jest mała, bardzo ciekawa życia dziewczynka – pełna obaw i pytań, zastanawia się nad decyzją narodzin i życia w naszym świecie. Wspomniana kraina nie wygląda jednak baśniowo: przypomina bardziej złomowisko lub starą fabrykę, a mieszkańcy podobni są raczej do plemienia wojowników… Dziewczynka ma tu swoich przyjaciół i znajomych, ale również osoby, których nie zna lub nie lubi – jednak wszyscy chcą wpłynąć na jej decyzję: dyskusje dotykają wielu ważnych sfer życia, a poszczególne postaci ukazują ich negatywne lub pozytywne strony. Jaka będzie ostateczna decyzja dziewczynki?”

Grupa pracuje obecnie nad swoich trzecim spektaklem, który będzie miał premierę w przyszłym roku. Stypendium Doliny Kreatywnej młodzi Wadowiczanie chcą przeznaczyć na sprzęt potrzebny do działań scenicznych.

zobacz również

  brak informacji