• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

<b>Wystawa <i>Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie</i></b>

15:23, 09.01.2019
<b>Wystawa <i>Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie</i></b> <b>Orszak ślubny Konstancji Austriaczki i Zygmunta III Wazy – rewia mody z 1605 roku</b>

Orszak ślubny Konstancji Austriaczki i Zygmunta III Wazy – rewia mody z 1605 roku

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Rolka sztokholmska, przedstawiająca wjazd orszaku ślubnego Konstancji Austriaczki i Zygmunta III do Krakowa 4 grudnia 1605 r., jest ozdobą kolekcji rysunków Zamku Królewskiego.

Na papierowej wstędze o długości 15 m w technice akwareli, tempery i gwaszu przedstawiono dwór królewski, szlachtę oraz wojsko, konie i powozy, tworząc fascynujący dokument kultury i obyczajów epoki Zygmunta III Wazy.

Wartość ikonograficzna tkwi w precyzyjnym i realistycznym odtworzeniu charakteru i szczegółów ubiorów i uzbrojenia. Najpiękniejsze fragmenty dzieła to przedstawienie Zygmunta III na koniu w czerwonym stroju haftowanym złotem, perłami i klejnotami oraz wizerunek karety, wiozącej pannę młodą, jej matkę, siostrę i siostrę króla.

Malowidło znalazło się w Szwecji prawdopodobnie jako zdobycz wojenna w latach 1655 – 1656. Na pocz. XX wieku zostało przekazane z królewskiego archiwum w Sztokholmie do Zbrojowni Królewskiej, a w 1974 r. ofiarowane Zamkowi Królewskiemu w Warszawie przez rząd Królestwa Szwecji.

Wystawa będzie prezentowana od 5 lutego do 10 marca w Bibliotece Królewskiej w godzinach otwarcia Zamku, od wtorku do czwartku w godz. 10.00- 18.00, piątki w godz. 10.00 – 20.00, soboty 10.00 – 18.00, niedziele 11.00 – 18.00. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Towarzyszyć jej będą koncerty i sesja naukowa.
Kareta królewskiej narzeczonej Konstancji Austriaczki, fot. A. Ring
Dalsze informacje: www.zamek-krolewski.pl