• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Dana Arieli „Polski fantom”

12:31, 21.06.2019
Dana Arieli „Polski fantom” <b>Dana Arieli w projekcie <i>Fantomy. Podróż śladami szczątków dyktatury</i> dokumentuje pozostałości po upadłych reżimach. W Bibliotece MOCAK-u od 27 czerwca można zobaczyć zdjęcia z cyklu <i>Polski fantom.</i></b>

Dana Arieli w projekcie Fantomy. Podróż śladami szczątków dyktatury dokumentuje pozostałości po upadłych reżimach. W Bibliotece MOCAK-u od 27 czerwca można zobaczyć zdjęcia z cyklu Polski fantom.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Wystawa składa się z pięciu części (Warszawa, Nowa Huta, Kraków, Auschwitz, Kielce). Współcześnie wykonane zdjęcia dotyczą obiektów i miejsc związanych z okresem II wojny światowej i PRL.

Arieli posługuje się pojęciem fantomu, rozumianego jako odczuwanie bólu w amputowanej kończynie. W swoich pracach stara się uchwycić ślady systemów, które nadal są źródłem dyskomfortu. Jednocześnie wskazuje na ludzką bezsilność wobec wyzwań etycznych związanych z zagrożeniami dla wolności człowieka w systemach totalitarnych.
Artystka pyta o świadomość istnienia pozostałości po upadłych dyktaturach w obszarze kultury wizualnej, a także o to, jak przestrzeń stworzona w czasach reżimu oddziałuje po zmianie politycznej.
W projekt angażowani są odbiorcy, którzy dzięki możliwości komentowania prac na stronie internetowej przyczyniają się do przepracowywania trudnej przeszłości. Widzowie mogą zabrać do domu komentarze towarzyszące prezentowanym na wystawie fotografiom, jak również napisać własne w czytelni.

Kurator: Marlena Nikody
Wernisaż: 27.6.2019, godz. 18
Czas trwania wystawy: 28.6–31.8.2019
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u