• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

FENOMEN POLSKIEGO HIMALAIZMU – JELCZEM NA OŚMIOTYSIĘCZNIKI!

16:19, 12.11.2019
FENOMEN POLSKIEGO HIMALAIZMU – JELCZEM NA OŚMIOTYSIĘCZNIKI! <b>17 listopada, niedziela, godz. 16.00 Dom Spotkań z Historią<br><br> Spotkanie poświęcone historii polskiego himalaizmu, w tym – jego złotej erze w latach 70. i 80. Dlaczego to my – Polacy – wnieśliśmy tak wielki wkład w historię światowej wspinaczki wysokogórskiej? Czy wspinaczka była próbą ucieczki od szarej rzeczywistości PRL-u? Jak wyglądały realia organizacyjne takich wypraw przed 1989 rokiem, a jak po 1989 roku? Kim byli (i są) lodowi wojownicy ryzykujący własne życie dla zdobycia szczytu, wytyczenia nowej drogi?</b>

17 listopada, niedziela, godz. 16.00 Dom Spotkań z Historią

Spotkanie poświęcone historii polskiego himalaizmu, w tym – jego złotej erze w latach 70. i 80. Dlaczego to my – Polacy – wnieśliśmy tak wielki wkład w historię światowej wspinaczki wysokogórskiej? Czy wspinaczka była próbą ucieczki od szarej rzeczywistości PRL-u? Jak wyglądały realia organizacyjne takich wypraw przed 1989 rokiem, a jak po 1989 roku? Kim byli (i są) lodowi wojownicy ryzykujący własne życie dla zdobycia szczytu, wytyczenia nowej drogi?

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Na te – i inne – pytania wokół polskiego himalaizmu spróbują odpowiedzieć nasi goście – wśród których m.in.:

Leszek Cichy – wspina się od 1969 roku, wraz z Krzysztofem Wielickim jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku, w roku 1999 skompletował (jako pierwszy Polak) Koronę Ziemi, brał także udział w pierwszej w historii zimowej wyprawie na K2 pod kierownictwem Andrzeja Zawady, w latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.

Anna Okopińska – wspina się od 1966 roku, brała udział w zimowej wyprawie na Lhotse w 1974 roku jako jedyna kobieta, w 1975 zdobyła Gaszerbrumę II ustanawiając kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie, brała udział w wyprawach na Makalu i K2, jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Spotkanie towarzyszy prezentowanej w DSH wystawie Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego.

Prowadzenie: Konrad Czubaj (Radio Kolor).

zobacz również