• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kromer Festival Biecz

12:48, 22.07.2020
Kromer Festival Biecz <b>6. odsłona Kromer Festival Biecz na powrót włączy Festiwal w europejską sieć łączności kulturowej, zarówno na poziomie repertuaru, jak i artystów. Niestety, w związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy musieli podjąć decyzję o zmianie formuły festiwalu. Zatem zapraszamy na Kromer Festival Biecz online. </b>

6. odsłona Kromer Festival Biecz na powrót włączy Festiwal w europejską sieć łączności kulturowej, zarówno na poziomie repertuaru, jak i artystów. Niestety, w związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy musieli podjąć decyzję o zmianie formuły festiwalu. Zatem zapraszamy na Kromer Festival Biecz online.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
Słowem-kluczem i punktem wyjścia dla tego zamierzenia jest tytuł Kromer Festival Biecz 2020, czyli dialog. Hasło to realizować będzie ideę dialogu jako procesu wymiany myśli, emocji czy prądów artystycznych. Uwzględniając znaczący udział artystów polskich, którzy twórczo przedstawią rodzimy i europejski dorobek muzyczny, Festiwal pokaże ewolucję idei i prądów muzycznych zachodzącą nieprzerwanie na przestrzeni wieków od XV do XVIII oraz ich intensywną propagację w skali Starego Kontynentu, w tym Polski. Jest to szczególnie doniosła misja Festiwalu, gdyż wspomniana ewolucja i rozprzestrzenianie się nowych form muzycznych pozostawiły trwały ślad na dalszym rozwoju tej dziedziny sztuki.

Odkrycie tego śladu, pokazanie go we współczesnym kontekście w najlepszych artystycznych wykonaniach, jest podstawową misją Kromer Festival Biecz. Niewątpliwy w niej udział, obok wybitnych interpretatorów muzyki dawnej, ma program złożony z najważniejszych kompozycji dawnych wieków i idący śladem ewolucji myśli muzycznej.

Tytułowy dialog realizowany będzie zarówno na poziomie dyskursu między dawnym a współczesnym, klasycznym a tradycyjnym czy różnymi obliczami miłości, tak ziemskiej, jak niebiańskiej. Idea dialogu będzie także realizowana w muzycznym dyskursie instrumentów, improwizacji i rygoru partytury, człowieka z naturą. Festiwal ukaże także dyskurs rozpięty między słowem i muzyką, mnogością możliwości muzycznego ujęcia jednego tekstu, wreszcie dialogu środków artystycznych i stylistycznych zachodzącym między muzyką sakralną i świecką w siedemnastym stuleciu.

Myśl ta realizowana jest, obok założeń wskazanych powyżej, czy to za pomocą środków muzycznych, aparatów wykonawczych czy na poziomie siły retorycznej. Co istotne, program stara się także zestawić nową falę artystów – interpretatorów dawnego dziedzictwa muzycznego z tymi, którzy, mimo iż ich pozycja jest już ugruntowana, wciąż pozostają siłą reformatorską. Jedni i drudzy z podobną odwagą otwierają oczy melomanów i krytyków przez rewolucyjne lub wyrafinowane odczytania dzieł znanych.

Artyści także przywracają współczesności kompozycje niesłusznie zapomniane bądź pomijane w repertuarach innych festiwali czy instytucji muzycznych.
6. odsłona Kromer Festival Biecz
Zapraszamy, 24-26 lipca 2020 na stronę http://kromerfestivalbiecz.pl/

zobacz również