• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Kruche arcydzieła

11:05, 14.10.2014
Kruche arcydzieła Kolekcja „białego złota” i słynnej tułowickiej „czarnej porcelany”, to tylko część ekspozycji „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku”, prezentowanej od 5 listopada w Muzeum Górnośląskim.

Kolekcja „białego złota” i słynnej tułowickiej „czarnej porcelany”, to tylko część ekspozycji „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku”, prezentowanej od 5 listopada w Muzeum Górnośląskim.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Podziel się:   Więcej
Wystawa unikatowych zabytków polskich manufaktur pozwala dostrzec różnorodność formalną i stylistyczną oraz ponadczasowe piękno ceramiki, jej użyteczność i wyrafinowaną estetykę. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. fajanse z Prószkowa, Glinicy, Raciborza i Włocławka, figurki z Pacykowa, kamionkowe wyroby z Bolesławca i Tułowic, w tym finezyjna „czarna porcelana” z reliefowymi zdobieniami, a także porcelana z fabryki Giesche, Ćmielów, Huta Franciszka-Bykowina. Na zwiedzających czeka intrygująca waza do zupy z uchwytami w postaci baranich głów oraz dzieła rzeźbiarza Konstantego Laszczki – wazon z chimerami czy figura królowej zaklętej w ptaka...

Arcydzieła ceramiki z trzech stuleci uzupełniają nowoczesne produkty o nowatorskim dizajnie z wytwórni w Bogucicach, Bolesławcu i Ćmielowie. Bo ceramika dziś to nie tylko wyraz dobrego smaku i obecnej w nas potrzeby piękna, ale i naturalnego stylu bycia. Wystawa w Muzeum Górnośląskim doskonale przedstawia jej przemiany i nieustanny powab.

Gdzie: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2
Kiedy: Wernisaż: 5 listopada (środa), godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 5 listopada 2014–29 marca 2015
Kurator: Iwona Mohl
Na zdjęciu: Figurka „Siedząca dziewczyna”, Pacyków, 1920-1939, Fajans delikatny, Muzeum Górnośląskie, fot. Witalis Szołtys

http://www.muzeum.bytom.pl/
https://www.facebook.com/MuzeumGornoslaskie

zobacz również