• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Węgierskie animacje w Poznaniu

11:54, 19.01.2017
Węgierskie animacje w Poznaniu Już 19 stycznia 2017 roku w Kinie Muza, w ramach cyklu Animuza, widzowie będą mogli zobaczyć, m.in. „Królika i Jelenia”, „Ikara” czy „Ad Astra”. Wprowadzenie przed pokazem poprowadzi Agnieszka Kozłowska, członkini ASIFA Polska, krytyczka i kuratorka filmowa. Wydarzenie to organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Już 19 stycznia 2017 roku w Kinie Muza, w ramach cyklu Animuza, widzowie będą mogli zobaczyć, m.in. „Królika i Jelenia”, „Ikara” czy „Ad Astra”. Wprowadzenie przed pokazem poprowadzi Agnieszka Kozłowska, członkini ASIFA Polska, krytyczka i kuratorka filmowa. Wydarzenie to organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

img
img

Podziel się:   Więcej
Madziarskie animacje są znaną i cenioną na całym świecie częścią kinematografii. Na początku, w dwudziestoleciu międzywojennym były wykorzystywane głównie w reklamie. Zaangażowani w to młodzi, zdolni graficy rozwijali przy tym rozmaite techniki animacji. Prawdziwy rozkwit węgierskiego filmu rysunkowego nastąpił po II wojnie światowej, w latach 50. Duży wpływ na rozwój tej dziedziny kinematografii miało powstanie w 1957 roku Studia Filmowego Pannónia, należącego w pewnym momencie swojej historii do pięciu największych wytwórni filmów animowanych na świecie. Zapoczątkowana została nowa fala animacji węgierskiej, a filmy zaczęły poruszać poważne tematy o charakterze filozoficznym, gospodarczym czy etycznym. Wiodącym nurtem dla lat 60. stała się karykatura intelektualna, której przedstawicielem byli m. in. Gyula Macskássy czy György Kovásznai.

Również i współczesne filmy rysunkowe dają Węgrom powody do dumy. Dowodem na to jest na przykład animacja „Maestro” (2005, reż. Géza M. Tóth), którą została nominowana do Oscara, a także „Królik i jeleń” (2012) wyreżyserowany przez Pétera Vácza – wielokrotnie nagradzany, m. in. nominacją do Złotego Kłosa w 2013 roku oraz Nagrodą Publiczności Czarny Koń na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Ars Independent w 2014 roku.

Już wkrótce polscy widzowie będą mieli szansę poznać lepiej węgierskie animacje dzięki projekcjom zorganizowanym przez Kino Muza. Odbędą się one w ramach cyklu Animuza – comiesięcznych pokazów, których celem jest prezentowanie różnych oblicz filmu rysunkowego. Do współpracy zaproszono gości z Polski i z zagranicy – niezależnych animatorów, pedagogów, twórców festiwali, kuratorów i producentów. 19 stycznia pokazane zostaną animacje węgierskie zarówno te ze wcześniejszych lat, jaki i nowsze produkcje. Wśród nich: „Żar miłości” (1939), „Film o fasolach” (1975), „Obiad” (1980), „Ad astra” (1982), „Ciasteczka” (1984), „Ikar” (1996), „Na wsi” (2011), „Królik i Jeleń” (2012), „Poza” (2016). Wprowadzenie poprowadzi Agnieszka Kozłowska, członkini ASIFA Polska, krytyczka i kuratorka filmowa.

zobacz również