• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Region

Leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice pokazali nam, jak należy tworzyć las, by był zdrowy i przetrwał wiele lat

20:21, 22.04.2024
Leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice pokazali nam, jak należy tworzyć las, by był zdrowy i przetrwał wiele lat W poniedziałek w szkółce pracownicy nadleśnictwa zakończyli wysiewanie kilkudziesięciu kilogramów nasion sosny. W przyszłym roku młode drzewka zostaną przesadzone na docelowe miejsca.

W poniedziałek w szkółce pracownicy nadleśnictwa zakończyli wysiewanie kilkudziesięciu kilogramów nasion sosny. W przyszłym roku młode drzewka zostaną przesadzone na docelowe miejsca.

fot.
fot.

Podziel się:   Więcej

Jak wyjaśnił Zbigniew Kuszlewicz, leśniczy ds. szkółkarskich nadleśnictwa, początek powstawania każdego lasu to m.in. odpowiedni dobór nasion: - Wybieramy najlepsze drzewostany, z których można je pozyskać. Wiosną wysialiśmy dęby, brzozę i lipę, a dziś sosnę. Zakończymy siewy bukiem.

W większości młode sosny pozostaną w szkółce przez rok. - Większość sadzonek jest wyjmowana ze szkółki wiosną następnego roku i transportowana do leśnictw. Następnie są wysadzane. W jednym roku udaje nam się uzyskać ich ok. 18 tysięcy - dodał Zbigniew Kuszlewicz.

Józef Franczak, który prowadził wysiew zaznaczył, że powierzchnia, na którą wysiewa się nasiona, musi być odpowiednio przygotowana: - Żeby posiać sosnę należy powierzchnię bardzo dokładnie wyrównać. Jednoroczna sosna będzie miała wysokość od ok. 7 do 10 cm. Na rozmiar standardowej choinki trzeba zaczekać od 5 do 6 lat.

Sosna w strukturze polskich lasów stanowi około 60 procent wszystkich drzew.

kk/aj

.