Kultura

Przemysław Gintrowski – bard „Solidarności”

Przemysław Gintrowski (fot. TVP/J. Bogacz )
podpis źródła zdjęcia

8 lat temu, 20 października 2012 roku, zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor i wokalista, bard „Solidarności”. Był autorem muzyki do ponad dwudziestu filmów fabularnych, między innymi „Matki Królów” Janusza Zaorskiego, serialu komediowego Stanisława Barei „Zmiennicy” i obrazu „Tato” Macieja Ślesickiego. Wykładał w Warszawskiej Szkole Filmowej.

W 1979 roku Przemysław Gintrowski wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z komunizmem.
Potem były programy „Raj” i „Muzeum”. W 1981 roku muzycy wystąpili na festiwalu w Opolu, gdzie zdobyli drugą nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”. Artyści otrzymali także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

„Mury”, inspirowane utworem katalońskiego barda Lluísa Llacha, wykonywane przez Przemysława Gintrowskiego, Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego, do dziś są najbardziej rozpoznawalną pieśnią, a zarazem symbolem walki z komunistycznym reżimem.
TVP VOD zaprasza do obejrzenia dokumentu „Gintrowski”
W stanie wojennym Przemysław Gintrowski koncertował w kościołach i prywatnych mieszkaniach. Interpretował poezję, w tym teksty Zbigniewa Herberta. Uznał wówczas, że powinien poinformować o tym autora, który uważał, że „jego poezja jest sztuką zamkniętą i nie potrzebuje muzyki ani śpiewu”. Jednak Herbert przekonał się i zaprzyjaźnił z Gintrowskim.

W 2008 roku, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Gintrowski nagrał płytę „Tren” z muzyką do tekstów Zbigniewa Herberta. Została wydana przez radio, na zakończenie roku poety.
TVP VOD zaprasza do obejrzenia serialu „Zmiennicy”
Przemysław Gintrowski komponował muzykę filmową, między innymi do obrazu „Weryfikacja” Mirosława Gronowskiego. W 1995 roku napisał utwór „Tylko kołysanka” do dramatu „Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego.

Artysta zmarł w 2012 roku. Dwa lata później przed Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, gdzie Przemysław Gintrowski dał swój ostatni koncert, została odsłonięta tablica pamiątkowa.

Od 2016 roku Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego przyznaje nagrody jego imienia „Za wolność w kulturze”.

Wyróżnienie otrzymują twórcy stojący na straży prawdy i umiłowania wolności. Wśród laureatów są: Stanisława Celińska, Antonina Krzysztoń, Ewa Błaszczyk i Franciszek Pieczka. W ubiegłym roku (2019) do grona zwycięzców dołączył lider i wokalista zespołu T.Love Muniek Staszczyk.
Filmy fabularne w TVP VOD
źródło: TVP, PAP

Więcej na ten temat