Choć wakacje w górach stanowią jedną z najatrakcyjniejszych opcji wypoczynku w Polsce, górskie wyprawy mogą zniechęcać wczasowiczów wizją późniejszego zmęczenia, którego w założeniu planujemy uniknąć. Przedstawiamy trasy w polskich górach, których przejście sprawi radość nawet najmłodszym uczestnikom wycieczki.
Wyprawa w góry uczy wytrzymałości, zaradności oraz tego, że aby osiągnąć wymarzony cel, czasem trzeba się nieco poświęcić, przebrnąć przez przeszkody i znaleźć odwagę, by pokonać swoje słabości czy lęk przed wysokością. Górska wspinaczka może być niezapomnianą i bezpieczną przygodą dla całej rodziny, o ile będziemy do niej odpowiedni przygotowani.
Przed rozpoczęciem podróży dobrze jest przygotować sobie wartościowy prowiant i wybrać szlak dostosowany do poziomu umiejętności każdego z uczestników wycieczki. Na pewno przydadzą się nieprzemakalne ubrania, wygodne, „oddychające” obuwie, naładowany telefon, a w nim numer do najbliższej jednostki GOPR-u oraz ośrodka, w którym się zatrzymaliśmy. Nie zaszkodzi także zaopatrzyć się w gwizdek, nakrycie głowy, środki ochronne, preparat na komary i kleszcze oraz apteczkę.
Góry Stołowe
Na rodzinną wycieczkę warto wybrać się w Góry Stołowe, których najciekawsza część położona jest w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Ich główną atrakcję stanowi skalny labirynt w Błędnych Skałach oraz najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki. Piaskowiec wskutek wietrzenia i spękania w obu rezerwatach utworzył formacje skalne, pośród których rozciąga się wiele tras pieszych. Podczas spaceru wśród skał o różnorodnych kształtach można rozpoznać nawet podobizny zwierząt.
Wspomniane rezerwaty dzieli niecałe 7 km. Aby pokonać taką trasę, wystarczy maksymalnie jeden dzień. Wśród mniej zatłoczonych miejsc wyróżnia się z kolei Białe Skały, Radkowskie Skały lub Skalne Grzyby (formacje skalne w kształcie grzybów). W Kudowie-Zdroju można ponadto odwiedzić Muzeum Zabawek oraz Szlak Ginących Zawodów i minizoo, a w pobliskim Karłowie – Park Dinozaurów.

Beskid Śląski
Beskidy oferują multum malowniczych tras pieszych i atrakcji popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Wisła, Ustroń oraz Szczyrk. Największym miastem w regionie jest Bielsko-Biała, gdzie funkcjonuje nowoczesna, sześcioosobowa kolejka gondolowa, która może zawieźć nas na Szyndzielnię. Tam odnajdziemy łagodny szlak prowadzący na szczyt Klimczok, który można przejść w zaledwie 45 minut. Rozpoczynając wyprawę w Bielsku-Białej, warto też zobaczyć pomniki kultowych postaci z bajek, m.in. Reksia czy Bolka i Lolka.
Najłatwiejszy z lokalnych szlaków zaczyna się w Wiśle i prowadzi do Doliny Białej Wisełki, gdzie dotrzemy, idąc 2 km wzdłuż strumyka asfaltową drogą przez las w stronę Baraniej Góry. Po drodze warto złapać oddech nad Jeziorem Czerniańskim. Z kolei wycieczkę z Ustronia na Równicę można zakończyć po 15 minutach, chyba że w międzyczasie skorzystamy z parku linowego, strzelnicy łuczniczej, placu zabaw lub całorocznego toru saneczkowego, na który natkniemy się po drodze.

Karkonosze
Największym węzłem szlaków turystycznych w Sudetach jest Karpacz, miasto leżące u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy i Czech, czyli Śnieżki (1603 m n.p.m.). Dla dzieci wejście na tak dużą górę może być problemem, chyba że skorzystamy z kolejki gondolowej, która zawiezie nas na Kopę, skąd przy dobrych wiatrach na sam szczyt można dojść w godzinę. W samym Karpaczu warto odwiedzić Miejskie Muzeum Zabawek, Muzeum Klocków, jak również zobaczyć interaktywną wystawę poświęconą Duchowi Gór i legendom regionu o nazwie Karkonoskie Tajemnice. W Karkonoszach znajduje się też Kamieńczyk, czyli najwyższy wodospad w polskich Sudetach, nad który można dojść pieszo (ok. 2 km w jedną stronę) ze Szklarskiej Poręby. Z drogi krajowej nr 3 można wyruszyć równie łatwą trasą nad kaskadę potoku Szklarka, gdzie zobaczymy drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach.
Klasykiem wśród podróżujących z całą rodziną jest wycieczka do Samotni, najpopularniejszego schroniska w Karkonoszach zlokalizowanego tuż przy Małym Stawie. Spacer można zacząć przy niezwykle urokliwej, zbudowanej bez użycia gwoździ świątyni Wang i podążać dalej niebieskim szlakiem o długości ponad 4 km, którego pokonanie zajmuje zwykle dwie godziny. Równie popularną ścieżką turystyczną jest nieco krótsza, o nazwie Dolina Wilczego Potoku, która rozpoczyna się w Wilczej Porębie, wiedzie przez łąki i lasy, jednak najbardziej istotny jest jej aspekt dydaktyczny. Po drodze odnajdziemy osiem przystanków informacyjnych, dzięki którym dowiemy się m.in., po co klonujemy jodłę, jaką rolę spełnia martwe drewno w lesie i czym jest liściarka.

Pieniny
Pieniny to położone w Karpatach malownicze pasmo górskie, oferujące turystom wiele nietuzinkowych atrakcji, takich jak np. spływ tratwami przełomem Dunajca. Tutaj znajduje się również Pieniński Park Narodowy, najstarszy park narodowy w Polsce, w którym mieści się słynny Masyw Trzech Koron. Jeśli zaś chodzi o szlaki dla rodzin, na pewno warto zabrać tu swoje pociechy, którym zamierzamy wszczepić miłość do gór i pieszych wędrówek. Pieniny uważane są bowiem za jeden z najatrakcyjniejszych regionów naszego kraju, w którym łatwych i przyjemnych szlaków raczej nie brakuje. Większość z nich odchodzi z uzdrowiskowej Szczawnicy, wzdłuż której przepływa potok Grajcarek i rozciąga się pieszo-rowerowy deptak z kilkoma miejscami przeznaczonymi na chwilowy wypoczynek.
Wśród polecanych atrakcji pienińskich można wyróżnić wycieczkę do Doliny Białej Wody – najpierw podążamy żółtym szlakiem, a następnie niebieskim do Rezerwatu Wysokie Skałki. Tam wchodzimy na zielony szlak i przez Wąwóz Homole (800 m długości) wracamy do wsi Jaworki, oddalonej od centrum Szczawnicy o ok. 8 km. Cała trasa liczy 13 km, ale nie jest trudno ją pokonać. Ze Szczawnicy niebieskim szlakiem, wiodącym przez zabytkowe centrum miasta, można także dotrzeć prosto do urokliwego wodospadu Zaskalnik, przy którym będziemy już po 45 minutach. Powyżej atrakcji znajduje się łąka, która stanowi idealne miejsce na rodzinny piknik. Przy wodospadzie mieści się ponadto stacja ciuchci, którą już wypoczęci wrócimy do punktu wyjścia w Szczawnicy.

Oznaczenia szlaków górskich
Zanim zdecydujemy się na wycieczkę w góry, warto wiedzieć, co oznaczają kolory pieszych szlaków, ponieważ ma to istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Takie oznaczenia znajdziemy zazwyczaj wzdłuż trasy na drzewach i skałach. Najrzadziej spotkanym jest czarny szlak, który wbrew pozorom nie jest tym najtrudniejszym. Tak naprawdę oznacza najkrótszy odcinek dojściowy. Dłuższy szlak stricte łącznikowy oznaczony będzie kolorem żółtym. Zielony przypisany jest do drogi, na której znajdziemy warte zobaczenia atrakcje danego miejsca. Niebieski szlak jest atrakcyjną trasą długodystansową. Z kolei czerwony oznacza główną drogę, która zazwyczaj prowadzi przez najciekawsze miejsca regionu, czyli najwyższe szczyty i wzniesienia oferujące najbardziej spektakularne widoki. Warto o tym pamiętać, gdy wyruszymy na górską wycieczkę.