Rozrywka

To jego historię opowiada „Mission: Impossible”. Kim jest Ethan Hunt?

Tom Cruise w Ethana Hunta wciela się od 27 lat (fot.
Tom Cruise w Ethana Hunta wciela się od 27 lat (fot. Mark Cuthbert/Getty Images)
podpis źródła zdjęcia

Film „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” 14 lipca będzie miał swoją premierę w polskich kinach. Tom Cruise, któremu na planie partnerował m.in. Marcin Dorociński, wcielił się w nim po raz kolejny w Ethana Hunta, agenta rządowej jednostki Impossible Mission Force. Kim jest legendarny bohater kina?

„Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” jako kolejna już część kultowej serii najprawdopodobniej okaże się kinowym hitem. Sukces produkcji zwiastują wysokie oceny krytyków i przychylne recenzje po seansach przedpremierowych. Amerykańska produkcja swoją premierę w Polsce będzie miała w piątek 14 lipca.


ZOBACZ: Tom Cruise miał być... księdzem. Został legendą Hollywood


Nowa odsłona serii „Mission: Impossible” znalazła się w rankingu 10 najlepiej zarabiających produkcji na świecie w ostatni weekend. To oznacza, iż najpewniej możemy się szykować – podobnie jak w przypadku „Top Gun: Maverick” – na kolejne rekordy zysków obrazu z Tomem Cruise’em. Zwłaszcza że krytycy są nim zachwyceni i w recenzjach podkreślają, iż w omawianej produkcji mamy do czynienia ze znakomitym kinem akcji. Na Rotten Tomatoes „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” na razie zdobył rekordową liczbę 99 procent pozytywnych opinii.

,,

Mówiąc poważnie, jest to najlepsza seria w historii kina, a ta nowa oferta jest równie ekscytująca i zabawna jak wszystkie poprzednie odcinki, z jeszcze bardziej spektakularnymi akrobacjami — jeśli to w ogóle możliwe


– napisała Jeanne Kaplan na swoim blogu.

Można więc jedynie cieszyć się, że dużą rolę w prologu zagrał polski aktor, Marcin Dorociński, znany z „Pitbulla”, serialu TVP „Erynie oraz wielu innych produkcji, którego rodzimi kinomani mają za jednego z najlepszych polskich aktorów.


ZOBACZ: „Erynie” w TVP VOD. Marcin Dorociński i Marek Krajewski o kulisach produkcji


Kim jest Ethan Hunt?

Ethan Hunt, który według pomysłodawców serii urodził się 18 sierpnia 1964 r. w Madison w stanie Wisconsin, jest jedynym dzieckiem Margaret i Nathana Huntów. Wychowywał się na farmie mlecznej w Middleton w stanie Nowy Jork. Tuż po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia inżynieryjne oraz na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Pensylwanii.


Jednak – jak z czasem zrozumiał – nie to chciał robić w życiu, więc wstąpił do armii. Marzył o dołączeniu do Rangersów, co mu się z czasem udało i został przydzielony do 3 Batalionu 75 Pułku Rangersów pod dowództwem podpułkownika Daniela Davida Briggsa. Ta jednostka została później wysłana do Iraku w ramach operacji „Pustynna burza”. Ethan służył w niej przez pięć lat.

Tom Cruise jako Ethan Hunt występuje od 1996 r. (fot. Richard Blanshard/Getty Images)
Tom Cruise jako Ethan Hunt występuje od 1996 r. (fot. Richard Blanshard/Getty Images)

Następnie zaczął starać się o pracę w CIA i przeszedł wszystkie rozmowy oraz egzaminy. To wtedy ponownie odezwał się do niego Briggs, który przekonał swojego byłego podopiecznego, że lepiej odnajdzie się w służbie poza agencją i zwerbował go do ultratajnej jednostki o nazwie Impossible Mission Force.


Musiał przejść oczywiście odpowiednie szkolenia z „wywiadu operacyjnego” lub „rzemiosła”, w tym z technik inwigilacji, tajnej fotografii, infiltracji i ekstrakcji, spadochroniarstwa nocnego, taktycznej jazdy awaryjnej z dużą prędkością oraz pilotowania helikopterów. Wszystkie udało mu się ukończyć z dobrymi wynikami.


Na początku Ethan Hunt pracował w IMF w pięcioosobowym zespole pod przykrywką analityka systemów z Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych. Ta ekipa kierowana była przez Jamesa „Jima” Phelpsa i miała za zadanie infiltrowanie i ochronę instalacji związanych z bezpieczeństwem narodowym, przechwytywanie krytycznych informacji wywiadowczych, niszczenie danych mogących zagrozić państwu lub neutralizowanie wroga i sprzętu bez pozostawiania śladów. Mogli ku temu użyć wszelkich, nawet nielegalnych środków i działań.

Tak zaczęło się „Mission: Impossible”

Misją, która na zawsze zmieniła życie Hunta, było zadanie otrzymane w Pradze – przedstawiono je w pierwszym „Mission: Impossible” z roku 1996, wyreżyserowanym przez Briana De Palmę. W ramach zlecenia Hunt pojechał razem z całym zespołem do stolicy Czech, aby powstrzymać zbuntowanego agenta Aleksandra Golicyna przed kradzieżą listy CIA NOC. Na niej miały się znajdować wszystkie nazwiska amerykańskich agentów w Europie Wschodniej. Misja zakończyła się katastrofą, a wszyscy członkowie wysłanej ekipy oprócz Hunta – włącznie z rzekomym zdrajcą – ponieśli podczas niej śmierć.


Ethan po akcji zwrócił się do swoich przełożonych. To wtedy – podczas spotkania z dyrektorem IMF Eugenem Kittridgem – zorientował się, iż operacja była przykrywką mającą na celu wytropienie kreta, a Golicyn jedynie upozorował swoją zdradę, aby wywabić prawdziwego kreta w szeregach organizacji. Fakt, iż Hunt przeżył jako jedyny – w połączeniu z informacjami o jego kłopotach finansowych oraz osobistych – sprawił, że to on był podejrzewany o bycie konfidentem.


W trakcie rozmowy zorientował się, że Eugene zamierza przeprowadzić przeciwko niemu śledztwo, więc zorganizował brawurową ucieczkę, a następnie zaczął poszukiwać prawdziwej „wtyczki” w IMF, jednocześnie będąc ściganym przez swoją organizację. Mimo wielu trudności udało mu się zlokalizować kreta – którym okazał się „Phelps” – i oczyścić się z zarzutów. Finałowa scena walki między Huntem a jego dawnym szefem na dachu smaganego wiatrem pociągu przeszła do historii kina sensacyjnego. Nie ona jedyna zresztą.

Ethan Hunt w pierwszej części musiał udowodnić swoją niewinność (fot. Murray Close/Getty Images)
Ethan Hunt w pierwszej części musiał udowodnić swoją niewinność (fot. Murray Close/Getty Images)

Wiele scen z serii „Mission: Impossible” zapisało się w klasyce filmów akcji. Właściwie w każdym z obrazów Hunt, który po pierwszej części został najważniejszym agentem IMF, wykonywał karkołomne akrobacje i mierzył się z arcytrudnymi zadaniami.


Legendarny agent, poza „zwyczajnymi” pościgami samochodowymi i motocyklowymi, m.in. leciał w jednej z części, trzymając się drzwi samolotu pasażerskiego, skakał z budynku na budynek, leciał z olbrzymią prędkością helikopterem, uciekał przed miotaczami ognia, ślizgał się po tłuczonym szkle i wspinał na Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek świata.


Trudno uwierzyć, ale wszystkie powyżej wymienione sceny (i dziesiątki innych, również niebezpiecznych) Tom Cruise wykonał bez pomocy kaskadera i nie były one kręcone w studiu. Tak samo jest zresztą w najnowszej części, w której Hunt np. skacze w przepaść z motocyklem. Eksperci wyjaśnili, że aby dobrze przygotować się do ujęcia, aktor wykonał ponad 13 tys. skoków, jadąc na opisywanej maszynie, i ponad 500 skoków ze spadochronem z helikoptera. Miał jedynie sześć sekund, aby pociągnąć za linkę, trzymając jednoślad między nogami.

Tom Cruise naprawdę skoczył w przepaść z motocyklem między nogami (fot. PAP/ Avalon)
Tom Cruise naprawdę skoczył w przepaść z motocyklem między nogami (fot. PAP/ Avalon)

Tom Cruise w rozmowie z amerykańskimi mediami podkreślił, że największe obawy przy kręceniu ujęcia wywoływał w nim wiatr spowodowany pracą wirników śmigłowca, w którym zostały rozmieszczone kamery. Zaznaczył, że podmuchy mogły znieść motocykl z kursu.


ZOBACZ: „Szalony popis Toma Cruise’a. „To najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiliśmy”

Niezwykle niebezpieczne ujęcia pojawiające się serii kilka razy mogły skończyć się dla Cruise’a naprawdę źle. Groźnie wyglądała m.in sytuacja na planie „Mission: Impossible – Rogue Nation”. Wtedy bowiem skakał z budynku na budynek i zawadził stopą o ścianę. Niewiele zabrakło, aby uderzył głową o beton. Na szczęście skończyło się jedynie na złamanej kostce.


Aktor podkreśla, że nie potrzebuje dublerów i ma dobrą kondycję, ponieważ prawidłowo się odżywia i jest aktywny. W jednym z wywiadów zdradził, że lubi adrenalinę i sporty ekstremalne. Uprawia m.in. kajakarstwo, eksplorację jaskiń, wspinaczkę oraz szermierkę. Trenuje również na siłowni.


RS

Więcej na ten temat