Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, którego finały rozpoczęły się w piątek 13 października, nie jest jedynym konkursem związanym z Fryderykiem Chopinem, który można obejrzeć w TVP VOD. Na platformie Telewizji Polskiej widzowie znajdą również zapisy, cykle, programy i dokumenty poświęcone słynnemu Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina.
Odbywa się on w Warszawie od 1927 r. i jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych. Jego historia została przedstawiona w dostępnym w TVP VOD cyklu „Krótka historia konkursu chopinowskiego”, a także w filmie dokumentalnym „Między nutami” Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Ten drugi obraz jest próbą zbadania fenomenu, jakim jest konkurs chopinowski, jak i jego szczególnej rangi, weryfikowanej od lat poprzez spektakularne kariery laureatów kolejnych edycji. Myślimy o tym fenomenie jako o pewnego rodzaju zagadce. Dlaczego niewielki w swych początkach konkurs w środku Europy niemal z każdą edycją rodzi kolejne gwiazdy światowej pianistyki? To zjawisko bez precedensu na tle innych konkursów tego typu – możemy przeczytać w opisie produkcji.

Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i towarzyszące uczestnikom podczas nich emocje pokazał z kolei dokument „Konkurs” wyreżyserowany przez Jakuba Kumena. Autor stawia w nim ważne pytania „o celowość i sens rywalizacji w sztuce”. Zastanawia się, „czy oceniana kategoriami sportowymi, może zostać pozbawiona swoich najważniejszych cech, takich jak: intymność, niezależność i indywidualność”.
