Największą osobliwością tego polskiego skarbu północy są wędrujące wydmy, które miejscami wznoszą się na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Nie mniej piękne są nadbałtyckie jeziora oraz rozległe, piaszczyste plaże. Symbolem Słowińskiego Parku Narodowego (SPN) jest mewa srebrzysta.
SPN znajduje się w województwie pomorskim i zajmuje środkową część polskiego wybrzeża. Rozpościera się od miejscowości Łeba aż po letniskową wieś Rowy. To jeden z dwóch, po Wolińskim Parku Narodowym, nadmorskich parków w Polsce. Jego północną granicę wyznacza – na długości 32,5 km – brzeg Bałtyku. Nadbrzeżny pas Morza Bałtyckiego objęty jest ochroną.
Polska pustynia północy – krajobraz wydmowy
Ciekawostką jest, że Słowiński Park Narodowy to największy w Europie obszar wędrującego piasku. W momencie jego utworzenia 1 stycznia 1967 r. powierzchnia całego obiektu liczyła ponad 18 tys. ha. W 2004 r. park został powiększony i obecnie jest prawie dwa razy większy niż początkowo, zajmując 11 tys. ha wód Bałtyku.
SPN obejmuje m.in. Mierzeję Łebską, która jest jednym z najmłodszych fragmentów naszego kraju. Obszar, który niegdyś zalewały wody Bałtyku, dziś stanowi królestwo ruchomego piasku. Najwyższe i najbardziej rozpoznawalne z wydm to Łączka o zmiennej wysokości ok. 30 m n.p.m. oraz Wydma Czołpińska, czyli ruchome pole wydmowe, osiągające do 56 m. Obszar ten przecina czerwony szlak turystyczny.
Słowiński Park Narodowy – najpopularniejsze atrakcje
Łączna długość szlaków turystycznych SPN wynosi aż 140 km. Na terenie obiektu znajdziemy ścieżki przyrodnicze, które podzielono tematycznie – prezentują przyrodę na tle historii oraz współczesności Niziny Gardnieńsko-Łebskiej.
W otwartym przez cały rok Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie zobaczymy liczne eksponaty, które pokażą nam bogactwo parku. Najpopularniejsza ze ścieżek przyrodniczych nosi nazwę „Światło latarni” i umożliwia m.in. obserwację roślin synantropijnych, czyli towarzyszących człowiekowi. Z kolei podążając ścieżką „Latarnia”, możemy zahaczyć o latarnię morską w Czołpinie. Trasa „Rowokół” prowadzi natomiast do wzgórza o tej samej nazwie, będącego najwyższym wzniesieniem Pobrzeża Słowińskiego, na którym znajduje się wieża widokowa. Święta góra Kaszubów mierzy 115 m. Spośród największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego warto wyróżnić ponadto wiejski skansen w Klukach ze stałą ekspozycją prezentującą kulturę Słowińców, czyli ludności, która zasiedlała niegdyś tereny dzisiejszego parku.
Flora i fauna w Słowińskim Parku Narodowym
Warto wspomnieć, że ponad połowę obszaru SPN zajmują jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Charakterystyczne dla obiektu są także bagna, torfowiska, nadmorskie bory, łąki oraz lasy. Z ciekawszych gatunków roślin możemy rozpoznać tutaj m.in. wydmuchrzycę i honkenię piaskową, rukwiel nadmorską, widłaczka torfowego, długosza królewskiego, rosiczkę okrągłolistną czy relikt polodowcowy, jakim jest malina moroszka. Z grzybów występują tu m.in. sromotnik bezwstydny, czasznica olbrzymia, smardz i siedzuń sosnowy.
Jeśli zaś chodzi o zwierzęta, które zamieszkują wspomniane tereny Słowińskiego Parku Narodowego, przede wszystkim są to ptaki, a wśród nich m.in. mewa srebrzysta, żuraw, batalion, orzeł przedni, orlik krzykliwy, oraz sowy: puchacz i włochatka. Oprócz licznych owadów w parku można spotkać ropuchy i żaby oraz pięć gatunków gadów, w tym jaszczurkę zwinkę, żmiję zygzakowatą, padalca czy też zaskrońca zwyczajnego. Ze ssaków występują tutaj nietoperze, morświny, lisy rude, foki szare, zające szaraki, europejskie sarny, wydry, bobry, borsuki i jelenie.

Słowiński Park Narodowy w TVP VOD
Więcej o Słowińskim Parku Narodowym można dowiedzieć się, oglądając pierwszy odcinek programu „Polskie parki narodowe” na platformie TVP VOD. Po obiektach oprowadza nas Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany przyrodą, dzięki któremu mamy okazję zobaczyć parki narodowe z innej, zaskakującej perspektywy. Poznajemy je przez pryzmat pracy naukowców, którzy na co dzień zgłębiają sekrety ekosystemów.