Surowe przestrzenie, malownicze wodospady i baśniowe ruiny średniowiecznego zamczyska – Karkonoski Park Narodowy oferuje niespotykane nigdzie indziej w Polsce walory przyrodnicze i historyczne. Nazywany „tundrą w sercu Europy”, skrywa unikalne okazy i bogactwo dzikiej natury. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?
Karkonoski Park Narodowy został powołany w 1959 r. i zajmuje powierzchnię 5951 ha. Jego surowe tereny nie podlegały ingerencji człowieka od ponad 60 lat, co pozwala obserwować tu naturalne procesy ekosystemowe. Znajdziemy na jego terenie najpiękniejsze krajobrazy Sudetów i ich najwyższego pasma górskiego – Karkonoszy. To doskonałe miejsce dla odkrywców, poszukiwaczy tajemnic i tych, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę.
Czym charakteryzuje się Karkonoski Park Narodowy?
Karkonosze to w Polsce obszar wyjątkowy, gdyż tylko tu zachowały się tereny arktyczno-alpejskiej tundry. Jak do tego doszło? W okresie czwartorzędowego zlodowacenia najwyższe partie karkonoskich gór stały się wyspą, którą od pozostałych pasm oddzieliły lasy. Trwająca przez wieki izolacja sprawiła, że zachowało się tu wiele gatunków fauny i flory jeszcze z epok lodowcowych. To jednak niejedyny powód, dla którego warto odwiedzić Karkonoski Park Narodowy. Jakie miejsca szczególnie warto zobaczyć na szlaku?
Mały Staw
Mały Staw to jedno z dwóch jezior polodowcowych znajdujących się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Tuż nad zbiornikiem usytuowane jest urocze schronisko Samotnia, regularnie odwiedzane przez turystów planujących wyprawę na Śnieżkę. Pozostali traktują zaś Samotnię jako główny cel wyprawy ze względu na zachwycające widoki, jakie oferuje to miejsce.
Jak dojść do Małego Stawu? Najłatwiej niebieskim szlakiem, który prowadzi z Karpacza na Śnieżkę. Nie wybierajmy jednak na wyprawę zimowych miesięcy, gdyż wtedy należy spodziewać się licznie schodzących lawin, które mogą stwarzać duże zagrożenie.

Wodospad Kamieńczyka
Karkonoski Park Narodowy słynie z pięknych, surowych jezior, a najwyższym z nich jest wodospad Kamieńczyka. Złożony z trzech kaskad, po których spływa rwący potok, mierzy wysokość ok. 27 metrów. Można się do niego dostać, podążając Głównym Szlakiem Sudeckim lub schodząc ze szczytu Szrenicy. Wodospad jest na tyle zjawiskowy, że w 2008 r. zainspirował amerykańskich twórców i posłużył za scenerię do ekranizacji powieści C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Według legendy wodospad Kamieńczyka powstał z łez rusałek, opłakujących śmierć siostry Łabudki, która spadła w przepaść jednej z karkonoskich gór, gdy szukała swojego ukochanego, Kamieńczyka Bronisza.

Pasjonatów historii z pewnością zainteresuje głęboka grota, która kryje się za wodospadem Kamieńczyka. Złota Jama, bo taką nazwę nosi tajemnicza jaskinia, została wykuta w XIX w. przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych i służyła do pozyskiwania cennych klejnotów, jak ametysty i pegmatyty.
Wodospad Kamieńczyka nie jest jedynym wodospadem, na jaki natkniemy się w Karkonoskim Parku Narodowym. Znajdziemy tu również wodospad Szlarki, wodospad Podgórnej czy wodospad Łomniczki.
Śnieżne Kotły
Położone między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem dwa polodowcowe Śnieżne Kotły to zarówno doskonały punkt obserwacyjny, jak i miejsce występowania unikalnej flory. Znajdziemy tutaj niespotykane gatunki roślin, jak np. jedyną w Europie Środkowej skalnicę śnieżną czy rozrzutkę alpejską – paproć, która rośnie tylko w Karkonoszach i Tatrach. Spacerując, natkniemy się również m.in. na sasankę alpejską, modrzyka górskiego oraz prawdziwy relikt epoki lodowcowej: zimozioła północnego.
Jak dotrzeć na Śnieżne Kotły? Wyprawę najlepiej rozpocząć w Szklarskiej Porębie i dalej podążać żółtym szlakiem, który zaprowadzi nas na sam szczyt. Wspinaczka jest dość wymagająca, ale widoki na górze zrekompensują nam cały trud.

Góra Chojnik i ruiny zamczyska
Karkonoski Park Narodowy to prawdziwy raj dla odkrywców i poszukiwaczy wiedzy, m.in. za sprawą góry Chojnik i położonych na niej ruin średniowiecznego zamczyska. Jego mury były świadkami historycznych wydarzeń. Urzędował tu najpierw książę Bolek II, a potem ród Schaffgotschów – aż do pożaru, który strawił budowlę w 1675 r.
Dziś turyści mogą zwiedzać pozostałości po zamku Chojnik i wysłuchać tam pasjonujących legend o postaciach związanych z tym miejscem. Warto też wspiąć się na jego najwyższą wieżę, by podziwiać stamtąd zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Regularnie odbywają się tu również turnieje rycerskie.

Karkonoski Park Narodowy to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na Dolnym Śląsku, które tylko w 2022 r. odwiedziło 2,4 mln turystów. Nic dziwnego, bo atrakcje i widoki, jakie oferują Karkonosze, robią wrażenie – i to nie tylko na pasjonatach przyrody.