Komediodramat „Nietykalni”, który w 2011 r. nakręcili Oliviera Nakache oraz Eric Toledano, jest jednym z największych arcydzieł kinowych XXI w. Zarówno w polskich, jak i światowych zestawieniach dzięki ocenom widzów klasyfikowany jest on bardzo wysoko w rankingach na najlepszą produkcję w historii kina europejskiego.
Milioner Phillipe (Francois Cluzet) jest sparaliżowanym mężczyzną jeżdżącym na wózku inwalidzkim. Aby móc normalnie funkcjonować, musi mieć asystenta, którego właśnie zaczyna poszukiwać. Na ogłoszenie odpowiada wiele osób, ale żadna z nich nie przypada do gustu bogatemu arystokracie.
Także Driss (Omar Sy), czarnoskóry imigrant z Senegalu, który właśnie wyszedł z więzienia, przychodzi na spotkanie. Młodemu mężczyźnie wcale nie zależy na pracy – prosi Phillipe’a jedynie o podpis, że zjawił się na rozmowie. Dzięki temu będzie przysługiwał mu zasiłek.
Nieoczekiwanie milioner zatrudnia go, mimo że Driss nie ma żadnych referencji, doświadczenia w opiece nad niepełnosprawnymi ani wykształcenia. Z czasem znajomość ludzi wychowanych i pochodzących z dwóch różnych światów przemienia się w wyjątkową przyjaźń.
„Nietykalni” w TVP VOD. „Dwóch facetów na obrzeżach społeczeństwa”
Film oparty został na prawdziwej historii, którą reżyserzy odkryli przy okazji emisji dokumentu „À la vie, à la mort”. Tam właśnie pojawili się Philippe Pozzo di Borgo i jego francusko-algierski opiekun Abdel Sellou. Arystokrata był synem francuskiego księcia Pozzo di Borgo i Marquis de Vogüé. Fortuny dorobił się dzięki zarządzaniu winiarnią Champagne Pommery. W czerwcu 1993 r. miał poważny wypadek na paralotni, w wyniku którego został niemal całkowicie sparaliżowany. Trzy lata później z kolei zmarła jego ukochana żona.
To sprawiło, że 45-letni biznesmen pogrążył się w rozpaczy i próbował popełnić samobójstwo. Po nieudanym zamachu na swoje życie zaczął poszukiwać asystenta, który mógłby pomóc mu w codziennych czynnościach. Tak trafił na Abdela Selloua. „Byliśmy dwójką desperatów, którzy szukali sposobu na ucieczkę: bogaty tetryk, oszalały z żalu po stracie żony, i młody przestępca, który wychodzi z więzienia i chce wszystko wysadzić w powietrze. Dwóch facetów na obrzeżach społeczeństwa” – opowiadał później Phillipe.
Ich współpraca, która przerodziła się później w wyjątkową, dozgonną przyjaźń, trwała łącznie ponad dziesięć lat. Dzięki Abdelowi arystokrata zaczął ponownie cieszyć się życiem i ożenił się z Marokanką Khadiją, z którą był aż do swojej śmierci 1 czerwca 2023 r. Sellou przy pomocy przyjaciela wyszedł na prostą i założył rodzinę oraz własną firmę.
Olbrzymie zyski i szereg nagród
„Nietykalni” z miejsca stali się wielkim hitem we francuskich kinach. Tylko po szesnastu tygodniach wyświetleń produkcję nad Sekwaną zobaczyło prawie 20 milionów osób. Następnie obraz był najczęściej oglądanym filmem w kinach przez kolejnych siedemdziesiąt dni, dzięki czemu pobił rekordy zysków.
We Francji wspomniany komediodramat zarobił łącznie 166 milionów dolarów. Na świecie jego zysk wyniósł ponad 444 miliony dolarów. To wszystko przy budżecie wynoszącym zaledwie 9,5 miliona euro.
Następnie produkcję zgłoszono jako francuską kandydaturę do Oscara, ale ostatecznie nie znalazła się ona wśród nominowanych. Film zdobył za to szereg innych nagród – łącznie przyznano mu osiem wyróżnień, w tym Satelitę, Cezara i statuetkę David di Donatello. Obraz nominowany był ponadto do Złotego Globu.
RS