Niedziela Palmowa co roku rozpoczyna Wielki Tydzień, wprowadzając chrześcijan w atmosferę najstarszego i najważniejszego dla nich święta, czyli Wielkanocy. To czas refleksji, upamiętniający kluczowe wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Zanim wierni przystąpią do celebracji Zmartwychwstania Pańskiego, tydzień wcześniej wspomną przybycie Syna Bożego do Jerozolimy. Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Czy tego dnia zrobimy zakupy?
Dlaczego Wielkanoc i Niedziela Palmowa to święta ruchome?
Wielkanoc, a więc także poprzedzająca ją Niedziela Palmowa, to święta ruchome i każdego roku wypadają w różnych terminach. Daty nie są jednak przypadkowe – wynikają z kalendarza liturgicznego, który opiera się na cyklu księżycowym. Święto Zmartwychwstania Pańskiego przypada na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca, którą w 2024 r. zobaczymy na niebie na początku Wielkiego Tygodnia, w następujący po Niedzieli Palmowej poniedziałek 25 marca. Kolejna niedziela wypada 31 marca – wówczas chrześcijanie będą świętować Wielkanoc.

Jak wyglądało powitanie Jezusa w Jerozolimie?
Poprzedzająca Wielkanoc Niedziela Palmowa to święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Według ewangelistów lud powitał Chrystusa niczym króla, rzucając na drogę gałązki drzew palmowych i wołając:
,,Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!
(Ewangelia według św. Marka 11:1-33).
Współczesne obchody Niedzieli Palmowej mają charakter liturgiczny, a wierni biorą udział w procesji z palemkami, podkreślając w ten sposób symboliczne znaczenie tego wydarzenia.
Niedziela Palmowa poprzedza Wielki Tydzień
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. To dla chrześcijan szczególny okres; wspominają wówczas mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa, przygotowując się do najważniejszego święta w roku liturgicznym, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanocy.
Zanim nadejdzie 31 marca i wierni zasiądą do wielkanocnego stołu, dokładnie tydzień wcześniej wezmą udział w specjalnych liturgiach, podczas których duchowni poświęcą ozdobne palmy wielkanocne. W tym czasie w świątyniach śpiewane są również pieśni chwalebne, nawiązujące do triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej
Jest w Polsce miejsce, w którym zwyczaj własnoręcznego wyrabiania tradycyjnych palm wielkanocnych kultywowany jest szczególnie mocno i malowniczo. Mowa o Lipnicy Murowanej, gdzie od lat odbywa się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Co roku w Niedzielę Palmową tłumy z całej Polski zjeżdżają do tej małopolskiej wsi, aby pochwalić się wyjątkowymi palemkami wielkanocnymi. Konkurs wygrywa najdłuższa i najpiękniejsza palma, o ile nie opadnie pod ciężarem naturalnych surowców, z których została wykonana.
W niedzielę 24 marca 2024 r. odbędzie się okrągła, 65. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. W tym roku oprócz okazałych palm wielkanocnych będzie można w Lipnicy Murowanej obejrzeć występy zespołów regionalnych, wziąć udział w warsztatach tworzenia palm, jarmarku wielkanocnym i koncercie akordeonowym „W odsłonie klasyki” w wykonaniu Bartłomieja Widełki.
Niedziela handlowa w Niedzielę Palmową? A co dalej?
W 2024 r. Wielki Tydzień rozpocznie się w Niedzielę Palmową 24 marca, a zakończy się 31 marca. Niedziela Palmowa jest w tym roku niedzielą handlową, co pozwoli zapewne łatwiej rozplanować przedświąteczne zakupy i przygotowania do Wielkanocy. Pamiętajmy, że po Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego nadejdzie Poniedziałek Wielkanocny, czyli lany poniedziałek lub – jak kto woli – śmigus-dyngus, będący dniem wolnym od pracy i szkoły. Warto również pamiętać o przestawieniu zegarków, gdyż tego dnia nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.