Kultura

Ekranowa biografia wybitnego naukowca z czterema Oscarami. „Piękny umysł” w TVP VOD

W filmie „Piękny umysł” Russell Crowe zagrał Johna Nasha – wybitnego matematyka i laureata nagrody Nobla. Fot. Materiały prasowe TVP
W filmie „Piękny umysł” Russell Crowe zagrał Johna Nasha – wybitnego matematyka i laureata nagrody Nobla. Fot. Materiały prasowe TVP
podpis źródła zdjęcia

Prawdziwa historia genialnego matematyka cierpiącego na schizofrenię okazała się świetnym pomysłem na film. W głównego bohatera wcielił się Russell Crowe, a partnerowała mu Jennifer Connelly, która stworzyła przejmującą postać jego żony. Obraz „Piękny umysł” jest dostępny na platformie TVP VOD.

ZOBACZ: „Piękny umysł” w TVP VOD

O czym opowiada „Piękny umysł”?

Thriller „Memento”, który można obejrzeć na TVP VOD, był jednym z pierwszych filmów Christophera Nolana (fot. TVP/ mat. prasowe)

Wielkie kino w TVP VOD. Zobacz „Memento” Christophera Nolana

Kultura

Akcja rozpoczyna się w 1947 r., kiedy John Forbes Nash Jr. (Russell Crowe) przybywa na Uniwersytet Princeton, gdzie rozpoczyna podyplomowe studia z matematyki. Tajemniczy geniusz z Wirginii dostał się tam, ponieważ został laureatem stypendium. Od samego początku wyróżnia się na tle pozostałych studentów, nie tylko umiejętnościami. John jest samotnikiem, który raczej stroni od towarzyskich spotkań. Przestaje uczęszczać również na zajęcia i nie bierze udziału w życiu akademickim. Jest obsesyjnie skoncentrowany na pomyśle na swoją pracę, która okazałaby się rewolucyjna. Towarzyszy mu zazwyczaj ekstrawertyczny współlokator Charles Herman (Paul Bettany).

Pewnego dnia podczas wieczoru ze znajomymi w pubie John wpada na pomysł, który przyniesie mu sławę. Od tej pory życie bohatera zaczyna się układać. Staje się cenionym matematykiem, amerykańskie wojsko zleca mu odszyfrowywanie zakodowanych wiadomości wroga, a dodatkowo pracuje jako wykładowca. Podczas zajęć poznaje Alicię (Jennifer Connelly) – piękną młodą studentkę, w której się zakochuje. Zawierają małżeństwo, potem pojawia się dziecko i kiedy wszystko wydaje się być w najlepszym porządku, John otrzymuje diagnozę. Okazuje się, że od dawna cierpi na chorobę psychiczną. Jej odkrycie może przekreślić jego dotychczasowe dokonania i na zawsze odmienić życie bohatera.

W filmie „Piękny umysł” Jennifer Connelly wcieliła się w Alicię – żonę Johna Nasha. Fot. Materiały prasowe TVP
W filmie „Piękny umysł” Jennifer Connelly wcieliła się w Alicię – żonę Johna Nasha. Fot. Materiały prasowe TVP

Prawdziwy matematyczny geniusz

Film Rona Howarda jest luźno oparty na życiu Johna Nasha – wybitnego matematyka i laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Naukowiec cierpiał na schizofrenię. To właśnie na tej smutnej i mrocznej stronie życia Nasha postanowili skupić się filmowcy. Historia geniusza, któremu trudno uporać się ze swoim umysłem, jest niezwykła.

Twórcy starają się przeprowadzić widzów przez prawie każde stadium choroby psychicznej bohatera. Od momentu, kiedy wydaje mu się, że urojone postaci są prawdziwe, aż po obłęd Johna niszczący jego relacje z otoczeniem. „Piękny umysł” nie jest wyłącznie opowieścią o schizofreniku. Ważni są tu także jego bliscy, a przede wszystkim żona.

John Nash zmarł dopiero kilkanaście lat po premierze „Pięknego umysłu”, ale niechętnie wypowiadał się o tej ekranowej biografii. Trudno znaleźć wywiady, w których mówiłby o swoich przemyśleniach na temat filmu. W internecie można znaleźć wideo z fragmentem jego wystąpienia dotyczącego produkcji, które wygłosił na Oksfordzie.

,,

Wydawało się, że film jest stosunkowo dobry jako rozrywka. Jest również uważany za dobry w odniesieniu do problemów zdrowia psychicznego. Zwiększa zainteresowanie na temat tego obszaru, a to wciąż jest kontrowersyjne. Wielu nadal nie wie, jaki rodzaj leku jest najlepszy, albo jak klasyfikuje się różne stany umysłu


– powiedział John Nash podczas swojej przemowy niedługo przed śmiercią.

Naukowiec i jego żona zginęli w wypadku samochodowym 23 maja 2015 r. Było to kilka tygodni przed 87. urodzinami genialnego matematyka.

W filmie „Piękny umysł” twórcy starają się przeprowadzić widzów przez prawie każde stadium choroby bohatera. Fot. Materiały prasowe TVP
W filmie „Piękny umysł” twórcy starają się przeprowadzić widzów przez prawie każde stadium choroby bohatera. Fot. Materiały prasowe TVP

„Piękny umysł” – nagrody

Film „Za wszelką cenę” można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe)

Zobacz bezpłatnie klasykę kina. Obsypane Oscarami „Za wszelką cenę” w TVP VOD

Rozrywka

Jest jeszcze inny powód, dla którego John Nash niechętnie mówił o tym obrazie. Trudno mu było dyskutować z dziełem uhonorowanym tak wieloma wyróżnieniami. Sam zresztą wymienił najważniejsze nagrody przyznane dla „Pięknego umysłu”. Film zdobył aż cztery Oscary, w tym ten dla najlepszego tytułu roku. Statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymała także Jennifer Connely za rolę żony Johna Nasha. Nagrodzeni zostali również reżyser Ron Howard i autor scenariusza Akiva Goldsman. Twórcy i członkowie obsady „Pięknego umysłu” zostali ponadto wyróżnieni nagrodami Złotego Globu, BAFTA czy Critics’ Choice.

MJ
Więcej na ten temat