Marzysz o soczystych truskawkach prosto z własnego ogrodu lub balkonu? Odkryj najlepsze metody uprawy truskawek zarówno w gruncie, jak i w doniczkach, które pomogą ci uzyskać obfite zbiory tych słodkich owoców. Przedstawiamy praktyczne porady dotyczące sadzenia i pielęgnacji truskawek krok po kroku.
Kiedy sadzić truskawki do gruntu i donic?
Sadzonki truskawek mogą być umieszczane w ziemi wtedy, gdy zupełnie miną przymrozki. Termin sadzenia truskawek uzależniony jest od rodzaju sadzonek, którymi dysponujemy.Idealny czas na sadzenie truskawek z sadzonek wypada wiosną lub późną jesienią, gdy temperatury nie są zbyt wysokie. Sadzonki frigo (kopane w stanie spoczynku zimowego i utrzymywane w hibernacji) sadzimy od kwietnia do końca czerwca.
Kiedy sadzić truskawki w doniczkach? Termin sadzenia truskawek w donicach jest elastyczny i obejmuje okres od wiosny do jesieni. Według ogrodników najlepiej zrobić to na przełomie lipca i sierpnia, kiedy na rynku jest największy wybór odmian tych owoców.
Jak przygotować ziemię pod truskawki?
Najlepsza ziemia do truskawek to ta, która jest bogata w organiczne materiały, przepuszczalna, o dość kwaśnym pH (ok. 5,5–6,5). Aby zapewnić optymalne warunki, glebę należy wzbogacić kompostem (resztki jedzenia i roślin) lub dobrze rozłożonym obornikiem. Do ziemi można dodać niewielkie ilości igliwia, trocin czy próchnicy.
Ważne jest, aby gleba była wolna od stagnacji wody, co zapobiegnie gniciu korzeni. Warto również wiedzieć, że ziemi pod truskawki nie należy wapnować. Truskawki nie powinny być sadzone w miejscu, w którym wcześniej rosły ziemniaki, maliny, ogórki czy pomidory.

Jak sadzić truskawki w ogrodzie?
Wybór miejsca. Truskawki potrzebują dużo słońca, dlatego wybierz miejsce, które jest dobrze nasłonecznione przez większość dnia.
Poprawa struktury gleby. Dodaj kompost lub dobrze rozłożony obornik, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze.
Wykopanie dołków i rozstaw truskawek. Dołki powinny być na tyle głębokie, aby pomieścić korzenie truskawek bez ich zginania. Odległość między truskawkami w rzędzie powinna wynosić ok. 20–30 cm, a między rzędami — ok. 40–50 cm.
Sadzenie. Umieść roślinę w dołku, rozłóż korzenie i upewnij się, że korona rośliny jest tuż nad powierzchnią ziemi. Podłoże wokół sadzonki powinno być dobrze ugniecione.
Nawodnienie. Obficie podlej każdą sadzonkę, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie gleby.

Jak posadzić truskawki na balkonie?
Żeby cieszyć się zbiorami truskawek, niekoniecznie trzeba być właścicielem ogrodu. Uprawa truskawek na balkonie może również przynieść nam owocne plony. Oto wskazówki, jak uprawiać truskawki balkonowe:
1. Na balkon warto wybrać odmiany truskawek powtarzających owocowanie, tzw. truskawek pnących, charakteryzujących się długimi pędami.
2. Truskawki na balkonie możemy umieścić w wiszących donicach lub skrzynkach balkonowych, z otworami na dnie.
3. Doniczki do truskawek powinny mieć minimum 30 cm głębokości, aby rośliny miały wystarczająco miejsca na rozwijanie korzeni.
4. Gleba truskawek uprawianych w doniczkach musi być żyzna i próchnicza. Na dnie donicy warto użyć drenażu w postaci keramzytu.

Pielęgnacja truskawek
Po posadzeniu truskawek warto je pielęgnować, aby obficie owocowały. Truskawki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie suchych okresów i kiedy owoce zaczynają dojrzewać. Ważne jest, aby woda nie dostawała się na liście ani owoce, bo może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Kiedy nawozić truskawki? Nawożenie ich powinno odbywać się wczesną wiosną i tuż po zakończeniu zbiorów, co wpłynie na wielkość plonów w kolejnym sezonie. Najlepszym nawozem do truskawek jest kompost lub obornik. Na początku sezonu zastosuj nawóz bogaty w azot, a po pierwszym zbiorze nawóz bogaty w potas.

Kolejne, często zadawane pytanie przez miłośników owocowych zbiorów brzmi: kiedy należy obcinać truskawki? W przypadku truskawek powtarzających owocowanie powinniśmy przyciąć ich pędy jesienią, na czas zimowania. Uniwersalną zasadą jest ścinanie truskawek dwa tygodnie po zakończonym owocowaniu.
Istotny jest także regularny przegląd roślin, który pomoże wykryć i zwalczyć ewentualne szkodniki i choroby. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, do pielęgnacji truskawek (zwłaszcza tych posadzonych w glebie) warto włączyć ściółkowanie, najlepiej słomą.