Rozrywka

O jego filmowej kreacji wykładają na uczelniach. Artur Barciś w „Rekonstrukcji cyfrowej TVP”

Grafika przedstawia twarz Artura Barcisia na szarym tle. Jego twarz jest w tych samych odcieniach, co grafika. Widać na niej jeszcze napisy z nazwą podcastu „Rekonstrukcja cyfrowa”. Artur Barciś był gościem nowego odcinka podcastu „Rekonstrukcja cyfrowa TVP”, którego można wysłuchać na platformach YouTube i Spotify.
Artur Barciś był gościem nowego odcinka podcastu „Rekonstrukcja cyfrowa TVP”. Fot. Waldemar Kompała/ TVP
podpis źródła zdjęcia

Ogromną popularność wśród polskiej publiczności zdobył dzięki występom w takich serialach jak „Ranczo” czy „Miodowe lata”. Na świecie widzowie rozpoznają go za sprawą tajemniczej roli w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, o której znawcy kina wykładają na prestiżowej zagranicznej uczelni. Artur Barciś w podcaście „Rekonstrukcja cyfrowa TVP” opowiedział Katarzynie Borowieckiej o swoich największych ekranowych osiągnięciach.

ZOBACZ: „Dekalog” w TVP VOD

Artur Barciś opowiedział o rolach w produkcjach Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Hoffmana. Fot. Waldemar Kompała/ TVP
Artur Barciś opowiedział o rolach w produkcjach Krzysztofa Kieślowskiego i Jerzego Hoffmana. Fot. Waldemar Kompała/ TVP

Nigdzie go nie chcieli

Od kilkudziesięciu lat jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Sam jednak przyznaje, że początki jego kariery były bardzo trudne. Na koniec studiów nie otrzymał żadnej propozycji teatralnego etatu. Rozpoczął wtedy podróż po warszawskich scenach w poszukiwaniu pracy.


Pineskami zaznaczyłem sobie w akademiku te teatry i zacząłem od wschodu. To był Teatr na Targówku. Poszło mi średnio w rozmowie – wyznaje aktor.


Choć rozmowa nie przebiegła po myśli debiutanta, pod koniec spotkania zainteresował swoją osobą dyrektora Jana Kajrysa i po krótkim czasie otrzymał angaż w Teatrze na Targówku. Przygoda z tą sceną skończyła się jednak dla Barcisia dość szybko z powodu jego zawodowych decyzji.

Z Arturem Barcisiem porozmawiała dziennikarka Katarzyna Borowiecka. Fot. Waldemar Kompała/ TVP
Z Arturem Barcisiem porozmawiała dziennikarka Katarzyna Borowiecka. Fot. Waldemar Kompała/ TVP

Tajemniczy bohater Kieślowskiego

Juliusz Machulski był gościem nowego odcinka podcastu „Rekonstrukcja cyfrowa TVP”. Fot. Materiały prasowe TVP

Stanisław Tym miał zagrać Siarę w „Kilerze”? Juliusz Machulski w „Rekonstrukcji Cyfrowej TVP”

Rozrywka

Barciś został zwolniony z teatru, kiedy wbrew decyzji dyrektora zagrał główną rolę w serialu „Odlot”. Zdecydował się przyjąć propozycję udziału w tej produkcji, gdyż wydała mu się ogromną i może jedyną szansą na wielką karierę. Losy serialu nie potoczyły się jednak tak, jak zakładał wcześniej. Po wprowadzeniu stanu wojennego cenzura wycięła część scen, a telewizja wyemitowała resztę w zmienionej wersji.


Mimo że aktor nie był zadowolony z finalnego efektu, dzięki „Odlotowi” zauważył go Krzysztof Kieślowski. Na początku zaproponował mu ważną rolę w filmie „Bez końca”. Potem Barciś stał się jednym z najczęściej omawianych bohaterów reżysera w serii „Dekalog”. O tajemniczym obserwatorze, pojawiającym się w każdym z dziesięciu filmów, powstało nawet seminarium na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.


Spotkałem panią profesor, która to seminarium prowadzi. To było niezwykłe spotkanie, bo ona była w szoku, że mnie spotkała – zdradził aktor w podcaście.

Droga do „Znachora”

Innym, niezwykle ważnym punktem w filmografii Barcisia jest rola Wasylka w „Znachorze” wyreżyserowanym przez Jerzego Hoffmana. Słynny twórca dostrzegł aktora w swoim wcześniejszym serialu „Do krwi ostatniej”, gdzie zagrał rannego radzieckiego żołnierza. Wówczas młody Barciś był na czwartym roku studiów.


Widocznie ładnie i wiarygodnie umierałem, bo Jerzy Hoffman mnie zapamiętał (…) i znalazłem się do połamania nóg w „Znachorze” – opowiadał aktor o przełomowym dla siebie spotkaniu z reżyserem.

ZOBACZ: serial „Do krwi ostatniej” w TVP VOD

„Rekonstrukcja cyfrowa TVP”. Gdzie oglądać i słuchać?

Wszystkie odcinki podcastu Telewizji Polskiej można wysłuchać na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie znajdziecie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.

Więcej na ten temat