#PerłyArchiwów to nowy format podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP, który w twórczy sposób wykorzystuje archiwalne materiały audiowizualne Telewizji Polskiej. W pierwszym odcinku premier Leszek Miller i historyk Antoni Dudek opowiadają o schyłku PRL i przygotowaniach do transformacji ustrojowej. Program można zobaczyć na platformach YouTube oraz Spotify.
Podtytuł #PerłyArchiwów to nawiązanie do największej kolekcji materiałów audiowizualnych Telewizji Polskiej, dostępnych na stronie cyfrowa.tvp.pl. Każdy odcinek podcastu będzie poświęcony wybranej, dostępnej online audycji archiwalnej, stanowiącej punkt wyjścia do głębszej rozmowy.
W pierwszym odcinku twórcy podcastu odwiedzą Gdański Klub Studencki „Żak”, gdzie 10 lutego 1989 r. doszło do spotkania Leszka Millera ze studentami. Kamerom Telewizji Polskiej udało się uwiecznić przebieg tego wydarzenia, pytania uczestników oraz odpowiedzi sekretarza PZPR.

Bogate archiwa z różnych okresów historii
Podcast poruszy tematy socjologiczne, historyczne, a także lifestylowe i kulturowe. Każdy z zaproszonych rozmówców będzie ekspertem w omawianej tematyce, szeroko z nią kojarzonym. W pierwszych odcinkach cofniemy się do lat 60., 70. i 80., o których opowiedzą m.in. Powstańcy Warszawscy, Michalina Tatarkówna-Majkowska oraz kapitan Karol Borchardt.
– Jako Telewizja Polska jesteśmy jednym z najważniejszych na rynku podmiotów zajmujących się rekonstrukcją cyfrową materiałów archiwalnych. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze, m.in. nowoczesnej pracowni digitalizacji, na bieżąco odnawiamy i zabezpieczamy narodowe dziedzictwo audiowizualne. Podcast #PerłyArchiwów to nasz najnowszy pomysł na prezentację unikatowych zasobów cyfrowych Telewizji Polskiej w atrakcyjnej formie – mówi Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.
Kim jest prowadzący Michał Przeperski?
Gospodarzem podcastu #PerłyArchiwów jest Michał Przeperski – doktor historii, pracownik Instytutu Historii PAN oraz wykładowca m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. To autor licznych publikacji, w tym trzech nagradzanych książek: „Nieznośny ciężar braterstwa. Stosunki polsko-czeskie w XX wieku" (2016), „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna" (2021) oraz „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993" (2024). Jest laureatem Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka" w dziedzinie nauk humanistycznych, nagrody miesięcznika „Nowe Książki", Nagrody Specjalnej Identitas oraz Nagrody KLIO.
W czerwcu 2022 r. został rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski oraz współprowadzącym Podcast Muzeum Historii Polski, który jest najpopularniejszym tego rodzaju programem prowadzonym przez instytucje kultury w Polsce.
Przez lata Przeperski współtworzył również, m.in. jako redaktor naczelny, pierwszy polski historyczny portal Histmag.org. Publikował też m.in. w „Polityce", „Plusie Minusie", „Więzi" i „Znaku".

Podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP. Gdzie słuchać i oglądać?
Za pomysł i realizację podcastu #PerłyArchiwów odpowiada Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP oraz Agencja Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych TVP.
Wszystkie odcinki są udostępniane na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie można znaleźć w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.