Klasyczna sztuka Sławomira Mrożka w Teatrze Telewizji. W 1997 r. Maciej Englert wystawił słynne dzieło autora w warszawskim Teatrze Współczesnym z plejadą polskich aktorów. Parę lat po premierze inscenizacja trafiła na telewizyjną scenę. Emisja „Tanga” odbędzie się w poniedziałek 3 lutego o godz. 20:30 w TVP1.
Jak opanować anarchię?
Głównym bohaterem sztuki jest młody ambitny Artur, syn Eleonory i Stomila, który próbuje ogarnąć nieład w domu rodziców. Jest poirytowany ich podejściem do życia. Terroryzuje nie tylko rodziców, ale także babcię Eugenię, której bez przerwy każe iść na katafalk. Z kolei wuj Eugeniusz – przestraszony staruszek w surducie i krótkich spodniach – stara się pomóc młodemu mężczyźnie, ale nie jest pewny, czy rzeczywiście tego chce.
Artur próbuje pozbyć się z domu Edka – poczciwego mężczyzny, który jawnie romansuje z Eleonorą. Oprócz młodego bohatera cała familia jest zachwycona przybyszem i jego pospolitym zachowaniem. Stomil podkreśla autentyczność Edka, którą Artur próbuje zwalczyć, bo wprowadza jeszcze większy chaos.
Kiedy młody mężczyzna jest załamany rodzinną sytuacją, zjawia się jego kuzynka Ala. Artur widzi w niej szansę na przywrócenie dawnych wartości. Oświadcza się dziewczynie i chce wyprawić tradycyjny ślub, który miałby pomóc mu zaprowadzić ład.

Powrót klasycznego spektaklu
W latach 60. ubiegłego wieku Sławomir Mrożek opublikował „Tango”. Tekst zyskał ogromną popularność, a część środowiska uważała go za najważniejszą powojenną sztukę. Jedną z pierwszych inscenizacji zrealizował w 1965 r. Erwin Axer na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie.
Po ponad trzydziestu latach od tamtej premiery Maciej Englert – kolejny dyrektor sceny – postanowił wyreżyserować ją ponownie. Spektakl w jego interpretacji również zyskał sławę. W 1999 r., czyli dwa lata od scenicznej premiery, Englert zdecydował się wystawić „Tango” w Teatrze Telewizji.

Gwiazdorska obsada w scenicznym chaosie
Inscenizacja klasycznej sztuki Mrożka z końca lat 90. przeszła do historii nie tylko za sprawą ukazania nadal aktualnych treści, ale także dzięki występom największych gwiazd polskiego teatru. Większości tych aktorów już z nami nie ma.
W rolę Artura wcielił się Piotr Adamczyk. Był wówczas na początku aktorskiej kariery, zanim jeszcze zagrał Fryderyka Chopina i Jana Pawła II w filmowych biografiach. Stomila wykreował Zbigniew Zapasiewicz, a jego żonę Eleonorę przedstawiła Marta Lipińska. W rolach babci Eugenii i wuja Eugeniusza pojawili się Danuta Szaflarska oraz Wiesław Michnikowski. Postać sympatycznego Edka przebojowo odtworzył Krzysztof Kowalewski. Natomiast młodą i ponętną Alę zagrała Ewa Gawryluk.
