Papież Franciszek, który od 14 lutego 2025 r. przebywa w szpitalu Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc, jest w stanie krytycznym. Miliony wiernych na całym świecie, duchowni oraz przywódcy państw jednoczą się w modlitwie za zdrowie Ojca Świętego. W Watykanie i wielu krajach odbywają się specjalne nabożeństwa, a głowy państw wyrażają swoją solidarność i wsparcie duchowe dla Franciszka.
Papież Franciszek, który przez ponad 10 lat swojego pontyfikatu apelował o pokój, jedność i troskę o najsłabszych, dziś sam potrzebuje wsparcia. Ojciec Święty zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc, które dla osoby w jego wieku (88 lat) może być śmiertelnie niebezpieczne.
W ostatnich dniach okazało się, że u zwierzchnika Kościoła katolickiego wykryto niewydolność nerek. W obliczu poważnych problemów zdrowotnych papieża wierni na całym świecie jednoczą się w nieustannej modlitwie. W Watykanie wiele osób zgromadziło się na placu św. Piotra i przed kliniką Gemelli, odmawiając różaniec i śpiewając pieśni religijne.
Na wszystkich kontynentach organizowane są specjalne msze święte i nabożeństwa w intencji jego powrotu do zdrowia. W różnych częściach świata pojawiają się symbole jedności z Franciszkiem. W Buenos Aires jego wizerunek został wyświetlony na obelisku, a na granicy USA i Meksyku, gdzie dziewięć lat temu papież odprawił mszę, ustawiono pomnik ku jego czci.
Przywódcy państw jednoczą się w modlitwie za papieża Franciszka
Także liderzy polityczni, których wypowiedzi zostały zebrane przez włoski portal Rainews.it, wyrazili swoje wsparcie dla papieża. „Modlimy się za niego” – powiedziała rzecznik Białego Domu, Karoline Leavitt, i dodała, że prezydent Donald Trump na bieżąco śledzi komunikaty Watykanu o stanie Franciszka. Wcześniej do wsparcia Ojca Świętego wezwał JD Vance. „Módlmy się wszyscy za papieża Franciszka, który wydaje się mieć poważne problemy zdrowotne” – zaapelował wiceprezydent USA.
Let's all say a prayer for Pope Francis, who appears to have some serious health issues.
— JD Vance (@JDVance) February 18, 2025
Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia przesłał także prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan.
W mediach społecznościowych przywódcy różnych państw wyrażają solidarność z Franciszkiem. Prezydent Iranu, Masud Pezeszkian, w jednym z wpisów zaznaczył, że modli się o jego zdrowie, a wielki imam Ahmed al-Tajeb nazwał papieża „swoim bratem” i poprosił Boga o jego uzdrowienie. Podobne słowa wsparcia wyraziła prezydentka Meksyku, Claudia Sheinbaum, nazywając Franciszka „człowiekiem, który poświęcił życie najuboższym i jedności narodów”.
Minister spraw zagranicznych Kolumbii, Laura Sarabia, w liście do Watykanu przypomniała, jak wiele papież zrobił dla pokoju w jej kraju, i zapewniła, że Kolumbijczycy są przy nim myślami. Tak samo jak miliardy katolików na całym świecie, którzy wierzą, że Ojciec Święty przetrwa ten trudny czas. Wierni z nadzieją czekają na dobre wieści z Watykanu.