Z jakimi wyzwaniami i problemami mierzą się ratownicy medyczni? O kulisach ich pracy opowiada monodram „Pogo” z Marcinem Hycnarem na podstawie bestsellerowego reportażu Jakuba Sieczki. Spektakl został wystawiony w warszawskim Teatrze Polonia, a po prawie dwóch latach od premiery zaprezentował go Teatr Telewizji. Monodram „Pogo” można już oglądać za darmo w TVP VOD.
Ratownicy medyczni i ich problemy
Bohaterem monodramu jest lekarz, który podczas wielogodzinnych dyżurów w karetce pogotowia spotyka się z ludzkim cierpieniem, śmiercią, makabrycznymi wypadkami i problemami polskiej służby zdrowia. Twórcy spektaklu ukazują poruszające historie medyków i ich pacjentów.
„Pogo” jest również opowieścią o ponurych miejscach Warszawy, gdzie docierają pracownicy pogotowia. Muszą oni ratować bezdomnych, imprezowiczów będących pod wpływem różnych substancji, a czasem jadą do samotnych starszych osób, które wzywają karetkę, aby kogoś spotkać i z nim porozmawiać. W życiu głównego bohatera pojawiają się trudne chwile, kiedy musi na przykład powiedzieć rodzicom o śmierci ich dziecka. Zdarzają się jednak też piękne momenty, pełne satysfakcji, gdy ratuje komuś życie. Jednak zmęczenie po wielogodzinnej, wyczerpującej pracy nie zawsze pozwala mu się tym cieszyć.
Poruszający reportaż
W 2022 r. ukazała się książka Jakuba Sieczki o ratownikach medycznych, która zyskała status bestsellera. Autor jest lekarzem, a dokładnie specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Przez sześć lat pracował jako ratownik medyczny. W reportażu „Pogo” relacjonuje swoje doświadczenia z pracy w karetce pogotowia.
Sieczko opowiada nie tylko o trudach ratowania życia i niełatwych historiach pacjentów, ale również o problemach w warszawskich szpitalach, z którymi zetknął się jako ratownik medyczny. Zaledwie rok po wydaniu książki Teatr Polonia postanowił na jej podstawie wystawić monodram.

Artyści o ratowaniu życia
W monodramie „Pogo” postać ratownika medycznego wykreował Marcin Hycnar. Aktor jest doskonale znany warszawskiej publiczności teatralnej. Przez dziesięć lat był członkiem zespołu Teatru Narodowego, gdzie występował w spektaklach m.in. Jana Englerta, Agnieszki Glińskiej i Jerzego Jarockiego. Widzowie mogą go kojarzyć również z filmów „Drzazgi” i „Piłsudski” czy serialu Telewizji Polskiej „Gra z cieniem”. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, a także kierował Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2024 r. został zastępcą dyrektora ds. artystycznych w warszawskim Teatrze Współczesnym.
Reżyserką spektaklu „Pogo” jest popularna twórczyni filmowa Kinga Dębska. Temat służby zdrowia, chorób czy problemów psychicznych podejmowała już w swoich produkcjach, takich jak „Hel”, „Moje córki krowy” czy „Zabawa, zabawa”. Popularność wśród publiczności zyskały również jej filmy „Święto ognia” i „Plan B”.

Gdzie można obejrzeć spektakl „Pogo”?
Telewizyjna premiera monodramu z Marcinem Hycnarem na podstawie reportażu Jakuba Sieczki odbyła się 3 marca. Spektakl jest już dostępny za darmo w serwisie TVP VOD. Na platformie streamingowej Telewizji Polskiej można również obejrzeć bezpłatnie odcinek programu „Postscriptum”, w którym Agnieszka Szydłowska porozmawiała z twórcami spektaklu.