Ze świata

Świat żegna papieża Franciszka. „Miał odwagę przeprowadzać zmiany”

Papież Franciszek. Ubrany na biało Ojciec Święty unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa i uśmiecha się do ludzi. W tle widać wiele osób z aparatami.
Papież Franciszek był jednym z najbardziej lubianych liderów Watykanu. Fot. Franco Origlia/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Śmierć papieża Franciszka poruszyła cały świat. Ojciec Święty, który zapisał się w historii Kościoła jako symbol pokory i odwagi, odszedł 21 kwietnia 2025 r., pozostawiając po sobie wyjątkowe dziedzictwo. „Miał w sobie wielką odwagę” – mówią wierni i przywódcy z całego globu.

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. Fot. Franco Origlia/ Getty Images

Kiedy odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka? Watykan podał datę

Ze świata

„Miał odwagę prosić świat, by zmienił ścieżkę, po której stąpa. By szedł drogą, która naprawia, wspiera, chroni, a nie sieje zniszczenie” – napisała po śmierci papieża Franciszka w serwisie X premier Włoch, Giorgia Meloni. Włoska polityczka była jedną z pierwszych osób, które publicznie zabrały głos po odejściu Ojca Świętego.


Także Emmanuel Macron, prezydent Francji, złożył kondolencje Kościołowi i katolikom na całym świecie. „Papież Franciszek chciał, by Kościół na całym świecie, od Buenos Aires do Rzymu, przynosił radość i nadzieję tym najuboższym. By łączył ludzi między sobą oraz budował ludzkie więzi z naturą. Niech ta nadzieja utrzyma się także i bez niego!” – zaapelował francuski przywódca.


Donald Trump pożegnał Ojca Świętego na platformie Truth Social. „Spoczywaj w pokoju, Franciszku! Niech Bóg błogosławi papieżowi i wszystkim, którzy go kochali” – napisał prezydent USA. W ramach żałoby amerykański lider kazał opuścić flagi państwowe do połowy masztu. Prezydent Stanów Zjednoczonych zadeklarował, że weźmie udział w pogrzebie, który odbędzie się w Watykanie. Podkreślił ponadto, że Franciszek był „dobrym człowiekiem, który ciężko pracował”.


List pożegnalny do papieża wystosowała również brytyjska para królewska. Król Karol III i jego małżonka, królowa Kamila. „Królowa i ja wspominamy ze szczególnym uczuciem nasze spotkania z Jego Świątobliwością na przestrzeni lat i byliśmy zaszczyceni, że mogliśmy go odwiedzić na początku miesiąca” – możemy przeczytać w opublikowanym piśmie.

Hołd Franciszkowi oddała również przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. „Inspirował miliony, nie tylko Kościół katolicki, swoją pokorą i czystą miłością do ludzi” – podkreśliła szefowa KE. Także premier Donald Tusk pożegnał Ojca Świętego. „Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju!” – napisał szef polskiego rządu.


„Był niezwykłym człowiekiem”


Nie tylko światowi przywódcy wyrazili żal po śmierci papieża Franciszka. Wzruszające słowa pożegnania popłynęły także od ludzi kultury – aktorów i reżyserów, w tym Martina Scorsesego, który podzielił się osobistą refleksją.


„O papieżu Franciszku można powiedzieć tak wiele – o jego znaczeniu dla świata, Kościoła, papiestwa. Zostawię to innym. Dla mnie był człowiekiem niezwykłym pod każdym względem. Miał odwagę przyznawać się do własnych słabości. Promieniował mądrością i dobrocią. Był bezkompromisowo oddany dobru. W głębi serca wiedział, że ignorancja to jedna z największych plag ludzkości – dlatego nigdy nie przestał się uczyć i nigdy nie przestał dzielić się wiedzą. W pełni przyjął i praktykował ideę przebaczenia – powszechnego, nieustannego przebaczenia” – napisał reżyser.


Wpis zamieścił też Russell Crowe, który spotkał papieża w 2014 roku. „Piękny dzień w Rzymie, ale smutny dla wiernych. Spoczywaj w pokoju, Franciszku!” – napisał na platformie X. Słowa uznania i hołdu dla Ojca Świętego napłynęły również m.in. od Evy Longorii, Whoopi Goldberg i Antonio Banderasa.


Więcej na ten temat