Aktualności

Juwenalia 2025. Przegląd wydarzeń i historia święta studentów

Para młodych, uśmiechniętych ludzi robi sobie selfie na tle sceny w trakcie festiwalu muzycznego.
Poznaj historię i współczesne oblicze juwenaliów – od czasów starożytnego Rzymu po koncerty i wydarzenia w Polsce w 2025 roku. Fot. Drazen Zigic/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Juwenalia 2025 coraz bliżej! Maj to czas, gdy kalendarz plenerowych wydarzeń rozkwita, a wśród nich niezmiennie prym wiedzie największe studenckie święto. Juwenalia to nie tylko koncerty – to tradycja sięgająca średniowiecza. Jaka jest ich historia? I jak wygląda harmonogram tegorocznych imprez w całej Polsce?

Czym są juwenalia i co łączy je ze starożytnym Rzymem?


Choć dziś juwenalia (łac. Iuvenalia – igrzyska młodzieńców) kojarzą się głównie z muzyką, koncertami i beztroską zabawą pod gołym niebem, historia tego studenckiego święta sięga znacznie dalej – aż do czasów starożytnego Rzymu. To właśnie tam w 59 roku naszej ery cesarz Neron zapoczątkował igrzyska ku czci młodości – siły, pasji i niespożytej energii. Z czasem idea ta ewoluowała, by w końcu zakorzenić się również w kulturze akademickiej. Początkowo organizowano skromne uroczystości, ale z biegiem lat przeobraziły się one w barwne, żywiołowe święto – manifest studenckiej wolności, kreatywności oraz chwilowy oddech od uczelnianych obowiązków, zwłaszcza tych związanych ze zbliżającą się letnią sesją egzaminacyjną.

Warszawa, 1964 r. Młodzież świętuje juwenalia pod Pałacem Kultury i Nauki, tańcząc w fantazyjnych kostiumach. Fot. Andrzej Chmielewski/ PAP
Warszawa, 1964 r. Młodzież świętuje juwenalia pod Pałacem Kultury i Nauki, tańcząc w fantazyjnych kostiumach. Fot. Andrzej Chmielewski/ PAP

Pierwsze juwenalia na ziemiach polskich odbyły się w XV wieku w Krakowie, jednak ich współczesną formę ukształtowały wydarzenia z 1964 roku. Wtedy właśnie, z okazji jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowano radosny pochód, który przeszedł z Wawelu na Rynek Główny. Uczestnicy parady w duchu zabawy propagowali hasło: „Od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego” – symbolicznie oddając hołd fundatorowi uczelni i jej ówczesnemu rektorowi.


Warto dodać, że to właśnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Florian Nieuważny już dekadę wcześniej zaproponował nazwę „juwenalia”. Wśród rozważanych opcji pojawił się również termin „saturnalia” – nawiązujący do starożytnego święta ku czci boga Saturna. Ostatecznie jednak zwyciężyło odniesienie do młodzieńczej energii i rzymskiego ducha igrzysk. 

Edyta Bartosiewicz nazywana jest królową polskiego rocka. Wiele osób pokochało ją nie tylko za muzykę, lecz także autentyczność i odważne wybory życiowe. Fot. Piotr Podlewski/ AKPA

Edyta Bartosiewicz – królowa polskiego rocka, która zmieniła oblicze rodzimej muzyki

Gwiazdy

Juwenalia z lokalnym charakterem i globalnym brzmieniem


Choć „juwenalia” to najbardziej rozpowszechniona nazwa studenckiego święta, wiele uczelni w Polsce przyjmuje własne, charakterystyczne nazewnictwo, lepiej oddające charakter danej instytucji lub jej lokalny kontekst. I tak studenci Uniwersytetu Medycznego bawią się podczas Medykaliów, Uniwersytet Morski w Gdyni organizuje Delfinalia, a Uniwersytet Gdański zaprasza na Neptunalia. Z kolei Politechnika Warszawska celebruje Varsonalia, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego od lat przyciąga tłumy na Ursynalia – nazwane tak od warszawskiej dzielnicy Ursynów, gdzie mieści się Kampus Główny SGGW.


To właśnie Ursynalia zdobyły ogólnopolski rozgłos – nie tylko dzięki wyjątkowej atmosferze, ale także za sprawą imponującej oprawy muzycznej. Obok polskich artystów na scenie wystąpili wykonawcy światowego formatu, tacy jak Limp Bizkit, Nightwish, Slayer, Korn, 3 Doors Down, Billy Talent czy Awolnation.

Juwenalia w Polsce to m.in. koncerty, parady, silent disco i symboliczne przejęcie władzy nad miastem przez studentów. Fot. Jarek Praszkiewicz/ PAP
Juwenalia w Polsce to m.in. koncerty, parady, silent disco i symboliczne przejęcie władzy nad miastem przez studentów. Fot. Jarek Praszkiewicz/ PAP

Atrakcje, tradycje i muzyczne trendy


Juwenalia nie mają jednej, stałej daty – co roku rozpoczynają się w maju i zazwyczaj trwają kilka dni, przekształcając akademickie miasta w tętniące życiem centra kultury i rozrywki. To czas wypełniony wydarzeniami artystycznymi, sportowymi i integracyjnymi.


Obok koncertów i pokazów filmowych organizowane są także konkursy tematyczne, turnieje sportowe oraz nietypowe zawody – jak choćby słynny wyścig szpitalnych łóżek. Wśród popularnych atrakcji towarzyszących świętu warto też wymienić kolorowe korowody studenckie, silent disco czy strefy relaksu. Nieodłącznym elementem są również food trucki, które zapewniają uczestnikom bogatą i różnorodną ofertę gastronomiczną. W wielu miastach akademickich wciąż kultywowana jest tradycja symbolicznego przekazania studentom „władzy” nad miastem – wyrażona uroczystym wręczeniem kluczy do jego bram.

Od lat juwenalia kojarzą się przede wszystkim z koncertami legend polskiego rocka – na scenach regularnie pojawiają się takie zespoły jak Kult, Lady Pank, Dżem czy Happysad, przyciągając tłumy fanów i tworząc niepowtarzalną atmosferę.


Jednym z najbardziej pamiętnych momentów w historii tego święta pozostaje nadal występ Krzysztofa Krawczyka na Stadionie Syrenki. Artysta porwał publiczność swoimi największymi przebojami, a szczególne emocje wzbudziło poruszające wykonanie utworu „Chciałem być”. W ostatnich latach muzyczne oblicze juwenaliów zaczęło się jednak zmieniać. Coraz częściej prym wiedzie rap – gatunek, który doskonale trafia w gusta młodszych pokoleń.

Juwenalia 2025 – daty, miasta i artyści. Sprawdź, gdzie w Polsce odbędą się największe studenckie imprezy! Fot. Jarek Praszkiewicz/ PAP
Juwenalia 2025 – daty, miasta i artyści. Sprawdź, gdzie w Polsce odbędą się największe studenckie imprezy! Fot. Jarek Praszkiewicz/ PAP

Juwenalia – dla kogo i za ile?


Choć juwenalia to przede wszystkim święto studentów, udział w nich może wziąć właściwie każdy – wystarczy zakupić bilet na wybraną imprezę. Ceny wejściówek zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 50 do 160 zł za karnet. Warto jednak pamiętać, że część wydarzeń ma charakter otwarty – zdarza się, że wstęp jest bezpłatny nie tylko dla studentów danej uczelni, ale także dla pozostałych uczestników.

Juwenalia 2025 – co, gdzie i kiedy? Przegląd wydarzeń


Wspomniane wcześniej Ursynalia obchodzą w tym roku swoje 40-lecie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-24 maja na kultowym kampusie SGGW w Warszawie. Na scenie wystąpią m.in. KęKę, Kukon, Tymek, Gibbs oraz zespół Ich Troje.


Ursynalia poprzedzą jUWenalia organizowane przez Uniwersytet Warszawski w Warszawie w dniach 9-10 maja na Letniej Scenie Progresji (w pobliżu klubu muzycznego Progresja). Imprezę uatrakcyjnią m.in. Modelki, Enej, Żabson oraz Kayah.


W tym samym terminie na Polach Osobowickich odbędą się Juwenalia Wrocławskie, gdzie zagrają m.in. Łzy, Kaz Bałagane czy Young Igi. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, jednak udział w nim mogą wziąć jedynie osoby pełnoletnie.


Z kolei na terenie Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej 9 i 10 maja zorganizowana zostanie 30. edycja Rzeszowskich Juwenaliów, podczas których zobaczymy m.in. Ich Troje, Lady Pank, Happysad, Golec uOrkiestra czy Kult.


W dniach 9-10 maja wystartują również juwenalia na Terenach Zielonych Politechniki Lubelskiej. Swoimi koncertami zaszczycą je m.in. Dżem, Lady Pank, Natalia Szroeder, Sobel, OKI i O.S.T.R.


Tydzień później, 16-17 maja, na Stadionie Syrenki (w pobliżu klubu muzycznego Stodoła) odbędą się Varsonalia. W ramach wydarzenia na scenie wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski, Guzior, Mrozu, Myslovitz czy Golec uOrkiestra.


Na ten sam weekend na Kampusie Politechniki Białostockiej zaplanowano Juwenalia Białystok, na których pojawią się tacy artyści jak Kult, Kortez, KęKę, Kizo czy Gibbs.


Z kolei w terminie 24-25 maja na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie odbędzie się JuweFest. Do wspólnej zabawy zaproszono m.in. Jamala, Modelki, Skolima, duet Mezo & Liber, Filipa Lato czy Paktofonikę.


Natomiast w dniach 30-31 maja na Poligonie Atletycznym AWF-u będzie można wziąć udział w imprezie Wawa Student Festiwal 2025, która organizowana jest przez pięć uczelni: UTH, UKSW, AWF, UWSB i APOŻ. W tym roku w ramach tego wydarzenia zagrają m.in. Bracia Figo Fagot, Happysad, Young Igi, Kizo i Szpaku. 

Więcej na ten temat