Z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Polskiej oraz wizyty Premiera RP na Litwie i wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Domu Polskiego w Wilnie TVP Wilno przygotowało specjalny program podsumowujący dzisiejsze wydarzenia. »
Komu Litwa odda stery władzy na najbliższe 4 lata? Czy będzie skręt w prawo, czy też kontynuacja obecnej polityki? W jakiej sytuacji znajdą się Polacy na Litwie po tych wyborach? O tym wszystkim dyskutowano wydaniu specjalnym programie "Klub u Redaktorów". »
»
W centrum Wilna, na Placu Katedralnym, otwarta została wystawa zatytułowana „Konstytucja 3 Maja. Historia i tradycja”. Została ona przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Instytutem Historii Litwy oraz ministerstwami spraw zagranicznych obu państw. »
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – mówił Józef Piłsudski. Dlatego każda polska oficjalna delegacja swoje kroki kieruje także na Cmentarz na Wileńskiej Rossie, żeby ukłonić się historii przed grobem Matki i Serca Syna. O tym co wydarzyło się tam w Dniu Polonii i Polaków za Granicą opowie Gabriela Jankauskaite. »
Goście programu „Klub u Redaktorów” Šarūnas Liekis - politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Jarosław Wołkonowski -doktor habilitowany nauk politycznych oraz redaktorzy – Tadeusz Andrzejewski z „Tygodnika Wileńszczyzny” i Walenty Wojniłło z Ośrodka „Wilnoteka” podsumowali wyniki tegorocznych wyborów do parlamentu. »