• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Dziewczęta z Nowolipek”

14:09, 20.08.2015
„Dziewczęta z Nowolipek” Ekranizacja powieści Poli Gojawiczyńskiej. Historia czterech dziewcząt pochodzących z ubogich warszawskich rodzin. Tuż przed wybuchem wojny Franka, Kwiryna, Bronka i Amelka kończą szkołę powszechną. Wszystkie marzą o dalszej nauce. Sobota, 22 sierpnia, godz. 23.35.

Ekranizacja powieści Poli Gojawiczyńskiej. Historia czterech dziewcząt pochodzących z ubogich warszawskich rodzin. Tuż przed wybuchem wojny Franka, Kwiryna, Bronka i Amelka kończą szkołę powszechną. Wszystkie marzą o dalszej nauce. Sobota, 22 sierpnia, godz. 23.35.

Dziewczyny myślą, że los się do nich uśmiechnie (kadr z filmu)
Dziewczyny myślą, że los się do nich uśmiechnie (kadr z filmu)

Podziel się:   Więcej
Poza Kwiryną wszystkie dziewczęta są w trudnej sytuacji finansowej. Niełatwo jest wyrwać się z biedy Nowolipek i dziewczęta zdają sobie z tego sprawę. Pierwsze miłosne przeżycia odmiennie kształtują ich charaktery, ale wszystkie cztery zostają ciężko przez życie doświadczone.

Pierwsza miłość wrażliwej Bronki kończy się brutalnym gwałtem, później dziewczyna trafia na ulicę. Bronka daremnie oczekuje listów od Ignasia Pędzickiego, którego obdarzyła szczerym uczuciem, popada w apatię i wiąże się z całkowicie obojętnym jej Różyckim.

Rodzice Kwiryny zostają zamordowani, to jednak dziewczyny nie załamuje, postanawia zacząć żyć na własny rachunek. Amelka zachodzi w ciążę z urzędnikiem Michałowskim, który skłania ją, by pozbyła się dziecka. Zabieg pozostawia trwałe ślady w jej psychice.

Powieści „Dziewczęta z Nowolipek” oraz „Rajska jabłoń” Poli Gojawiczyńskiej ukazały się drukiem w połowie lat trzydziestych. Autorka, wykorzystując własne doświadczenia i wspomnienia, opisała dzieciństwo i młodość kilku przyjaciółek, mieszkanek warszawskiej dzielnicy Nowolipki. Po raz pierwszy powieść „Dziewczęta z Nowolipek” przeniesiona została na ekran w 1937 roku przez Józefa Lejtesa. Ekranizacja ta została wysoko oceniona. Pojawiły się nawet głosy, że pod względem artystycznym film przewyższa prozę Gojawiczyńskiej. Po raz drugi powieść zaadaptowano dla potrzeb filmu na początku lat siedemdziesiątych. Ta telewizyjna adaptacja w reżyserii Stanisława Wolha objęła także „Rajską jabłoń”. Film Barbary Sass jest więc już trzecią ekranizacją powieści Gojawiczyńskiej.

Dramat obyczajowy, 86 min, Polska 1985
Scenariusz i reżyseria: Barbara Sass
Obsada: Maria Ciunelis, Izabela Drobotowicz - Orkisz, Ewa Kasprzyk, Marta Klubowicz, Piotr Bajor, Iga Cembrzyńska, Jan Nowicki, Anna Chodakowska, Krzysztof Kolberger, Dorota Stalińska i inni