Naboru projektów audycji telewizyjnych o tematyce związanej z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości dla pracowników i współpracowników Oddziałów TVP S.A. na potrzeby programowe Telewizji Polskiej S.A. »
Dla Żydów jest problemem, że tam, gdzie znajdowało się ich najświętsze miejsce, chodzą profani i odprawiane są obce obrzędy religijne - pisze Tomasz P. Terlikowski »
Wiosną 1941 grupa przeszkolonych w Anglii polskich żołnierzy zostaje zrzucona na teren okupowanej Polski. Dywersanci otrzymują fikcyjne życiorysy. Bronek mieszka u kolejarza Edwarda Buczkowskiego i jego młodej żony, Wisi. Janek ukrywa się u stolarza Maciejewskiego. Bronek, Czarny, zostaje dowódcą oddziału, złożonego z rodzeństwa - Zadry, Stefana i Muchy. Karol namawia Wandę, by włączyła się do Szpitalnego Komitetu Pomocy Więźniom. »
Sowieci – a później Rosjanie – odnieśli w dziedzinie wywiadu kilka spektakularnych sukcesów. Największym była niewątpliwie działalność w USA dwójki szpiegów: Juliusa i Ethel Rosenbergów. Za ich sprawą Sowieci zdobyli wiedzę, dzięki której udało im się w 1949 r. doprowadzić do własnej eksplozji nuklearnej. Cały tekst w portalu tygodnik.tvp.pl »
Stanisław Ciosek, w latach 80. prominentny działacz partyjny, uznał, że w przypadku mrozów ludziom będzie łatwiej przeżyć zimę na wsiach. Tam są większe możliwości organizowania opału i żywności. Mogą nawet zbierać chrust do palenia. Dlatego zaproponował: na okres zimy przenieść ludność z miast na wieś. »
Warszawa, lata najwyraźniej 50. Ale na zdjęciach nie widzimy stolicy, tylko miasto upadłe, zrujnowane, jakby to dziwnie nie brzmiało – industrialną wieś. »